Chcete ušetřit, dostanete pokutu. Stížností na aukce energií přibývá

Jana Poncarová | 5. 9. 2019 | 6 komentářů

Aukční firmy slibují, že vám vysoutěží tu nejlepší cenu elektřiny nebo plynu. Možná to dokážou. Ale možná na vás místo úspory vyrukují s pokutou. Jak nenaletět?

Chcete ušetřit, dostanete pokutu. Stížností na aukce energií přibývá

Získat levnější elektřinu nebo zemní plyn můžete několika způsoby: Buď si dodavatele najdete sami, necháte si poradit nebo se zapojíte do aukce.

Na principu aukcí není nic špatného. Ba naopak. Na jedné straně se nahromadí odběratelé (mezi nimi i vy) a díky takovému spojení nasčítají svoji spotřebu energií. Namísto dvou tisíc kilowatthodin, což spotřebuje běžná domácnost v bytě, najednou dodavatel soutěží o několikanásobek. A proto je ochotný jít s cenou dolů – třeba i o desítky procent.

V Česku působí několik aukčních firem. Mezi těmi slušnými ale vystrkují růžky i různí vykukové s nekalými praktikami.

Úřad je bezzubý

Na potíže, do nichž se spotřebitelé kvůli aukcím mohou dostat, dlouhodobě upozorňují spotřebitelské organizace i hlavní dohlížitel nad energetickým trhem, tedy Energetický regulační úřad (ERÚ).

Anketa

Už jste si vyzkoušeli aukci energií?

Právě stížnosti na zprostředkovatele, mezi něž patří i aukční společnosti, tvoří letos druhou největší skupinu ze všech 7567 podání, které regulátor za leden až červenec dostal. Nejčastěji lidé prosili o pomoc při řešení problémů s fakturacemi a platebními podmínkami, kam spadají třeba nevyřízené nebo pozdě vyřízené reklamace vyúčtování. Hned na druhém místě jsou potíže se zprostředkovateli.

„Negativní vývoj statistiky v oblasti zprostředkování dokazuje, že předchozí varování z naší strany nebo ze strany České obchodní inspekce rozhodně nebyla bezdůvodná nebo přehnaná,“ říká Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Úřad si bohužel na zprostředkovatele nemůže došlápnout, zatím mu k tomu chybí pravomoci. Zatímco samotným dodavatelům může dávat pokuty a této možnosti využívá (nedávno dokonce padly rekordní sankce), na zprostředkovatele je krátký.

„Regulace aukcí a dalších forem zprostředkování, které se dnes vymykají energetickému zákonu, a tedy i našim kompetencím, musí být co nejdříve vyřešena v legislativě i spotřebitelské praxi,“ zdůrazňuje Trávníček. Na konkrétní řešení si ale ještě budeme muset počkat, změnu zákona připravuje ERÚ společně s ministerstvem obchodu a průmyslu.

Lidé se tedy zatím mohou řídit hlavně svým selským rozumem, pořádně číst smlouvy, být obezřetní a pomoci si třeba různými etickými kodexy, k nimž se dodavatelé hlásí. Naposledy se podepisovala Deklarace účastníků trhu s elektřinou nebo plynem.

Nárůst počtu stížností na aukční firmy, zprostředkovatele a nejrůznější poradce evidují i spotřebitelské poradny, mezi nimi třeba sdružení dTest.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Mezi dvěma sankcemi

„Problém spočívá v tom, že spotřebitel se společností uzavře rámcovou smlouvu o poskytování služeb neboli přihlášku k výběrovému řízení. Společnost se zavazuje obstarat nového dodavatele elektřiny nebo plynu, spotřebitel zase uzavřít smlouvu s vítězným dodavatelem, což je pojištěno zplnomocněním zprostředkovatele,“ vysvětluje Lukáš Zelený z dTestu.

Jaké konkrétní potíže u aukcí hrozí? Poté, co taková soutěž proběhne, firma vás kontaktuje s nabídkou od vítězného dodavatele a rovnou vám posílá smlouvu. Žádné rozmýšlení, podepište! Pokud nepodepíšete, dostanete pokutu.

Zprostředkovatel po vás může chtít tisíce korun. Na druhé straně po vás může pokutu – za předčasné ukončení smlouvy – může požadovat i váš stávající dodavatel, od něhož jste se zavázali odebírat energii třeba na dva nebo tři roky.

Ne vždy přitom musí jít o pokuty, které jsou napsané přímo ve smlouvě o dodávce energie. „Několikatisícové sankce se mohou ukrývat i v navázaných smlouvách, například zpoplatnění závazné přihlášky do aukce nebo úhradě služeb zprostředkovateli, pokud spotřebitel neuzavře smlouvu s jím vybraným dodavatelem,“ dodává Michal Kebort, mluvčí Energetického regulačního úřadu.

Podle Petra Woffa z portálu KupníSíla.cz mají aukce ještě jeden rizikový rozměr. „Při hromadné aukci stoupá pravděpodobnost, že člověk podepíše nevýhodnou smlouvu, protože se snáze nechá strhnout davem. Přitom ale stále platí totéž, jako při individuálně uzavřeném kontraktu: obchodní podmínky nejsou méně důležité než samotný ceník,“ vysvětluje.

Čtěte a rozumějte

Nejlepší obranou není v případě aukcí a zprostředkovatelů útok, ale obezřetnost.

Šmejdi u vašich dveří

Vydávají se za dodavatele, regulátora, nezávislé odborníky. Lžou vám, že váš dodavatel zkrachoval. Tvrdí, že když rychle nepodepíšete smlouvu, bude z vás černý odběratel.

Pět triků, na které šmejdům pořád skáčeme

První dodavatelé energií se dobrovolně přihlásili k nové deklaraci. Kteří to jsou a co slibují?

Nejsme žádní šmejdi, hlásí čtrnáct dodavatelů energií

Přes sedmdesát stran má rozhodnutí, v němž ERÚ popisuje nekalé praktiky společnosti Stabil Energy. Některým domácnostem ani nedala vědět, že je k sobě převádí.

Už nevolejte, šmejdi! Padla rekordní pokuta za prodej energií

Špatně spočítaná faktura, nesmyslně vysoké sankce nebo komplikace při výpovědi smlouvy. To jsou typické příklady potíží s dodavateli energií. Na rozdíl od předchozích let se lidé nebojí ozvat. Loni si jich stěžoval rekordní počet. Má to vůbec smysl?

Stížností na dodavatele rekordně přibylo. Jak řešit nejčastější problémy?

„Dlouhodobě varujeme spotřebitele, aby nepodepisovali žádné dokumenty, které dostanou mezi dveřmi, aniž by si je v klidu prostudovali. U starších osob doporučujeme, aby dokumenty přečetly například jejich děti či vnoučata,“ nabádá Lukáš Zelený z dTestu.

Z dokumentu, jenž prodejce prezentuje jako doklad o návštěvě nebo souhlas se zpracováním údajů, se totiž později může vyklubat smlouva. A to bývá i případ energetických aukcí.

Smlouva uzavřená mimo obchodní prostory (třeba u vás doma) má ale i jednu výhodu. Můžete od ní odstoupit, a to do 14 dnů od podpisu. Pokud vás o této možnosti prodejce nepoučí, lhůta se prodlužuje dokonce na jeden rok a 14 dnů. „Ledaže v průběhu tohoto období společnost dodatečně spotřebitele o možnosti odstoupení poučí, pak je čas na odstoupení 14 dní od dodatečného ponaučení,“ dodává Zelený.

K obezřetnosti a prevenci nabádá i Energetický regulační úřad. Jehož zástupci se kvůli tomu vydávají na besedy do regionů a spolupracují s neziskovkami, jako je třeba Asociace občanských poraden. Zároveň úřad nabízí pomocnou ruku, pokud se lidé dostanou do potíží. Požádat ho mohou o radu, zprostředkování dohody s obchodníkem, případně o zahájení mimosoudního řešení sporu.

Alfou a omegou řešení situace jsou zákony, které dají úřadům pravomoci efektivněji si došlápnout na gangstery na energetickém trhu. Například podle Petra Woffa ale není situace v České republice tak špatná, jak se může na první pohled zdát.

„Vzhledem k naší legislativě a kontrolním státním orgánům nemají na trhu místo amatéři, a odběratel má zajištěné stabilní dodávky energie. Takže hrozí spíše finanční prodělek kvůli uzavření špatného obchodu než nebezpečí, že člověk bude bez proudu,“ konstatuje. Svou roli sehrává i energetická gramotnost, která podle Woffa u nás není na vysoké úrovni.

Líbil se vám článek

+31
Ano
Ne

Diskuze

5. 9. 2019  |  06:09  |  Maly had

Jeden z problémů je, že jména společností , které nabízí "soutěžení" nejsou zveřejňován...Celý text

5. 9. 2019  |  12:45  |  Igor

Co člověk musí tak to stát by měl hodně usměrňovat a ne nechat to trhu. Počet dodavatelů s energiemi...Celý text

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK