Chybíte v práci dlouho? Zkrátí vám dovolenou

Když nepřijdete do práce a nepořídíte si omluvenku, můžete čekat (pokud to nebude rovnou na výpověď) zkrácení dovolené. Dojít k tomu může, i když omluvenku máte. Musí jít ale o absenci dlouhodobou: když vám zákonné překážky brání v práci sto nebo víc dní v roce.
Chybíte v práci dlouho? Zkrátí vám dovolenou

O tom, co čeká na ty, kteří prostě nepřijdou do práce a neobtěžují se s omluvou, jsme na Peníze.cz psali před dvěma dny:

Dnes se zaměříme na poněkud jiný případ. Na krácení dovolené kvůli absencím omluveným.

Dovolená se zaměstnanci krátí, když mu v kalendářním roce překážky v práci – a to ty, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce – nedovolí pracovat po dobu sta nebo víc dnů. Nejčastěji jde o pracovní neschopnost. Pro omluvenou nepřítomnost se krátí pouze dovolená za kalendářní rok nebo její poměrná část (nikoliv tedy dovolená za odpracované dny nebo dodatková dovolená).

Zatímco ke zkrácení dovolené za neomluvené absence zaměstnavatel nemusí přistoupit, kvůli omluveným absencím zaměstnavatel dovolenou zaměstnanci zkrátit musí, odpustit mu krácení nemůže. Pravidlo platí jak pro státní a veřejný sektor, tak i pro soukromé podniky.

Jak se krátí

Nejprve je potřeba mít co krátit. Zaměstnanec tedy musí mít nárok na dovolenou za kalendářní rok. Na tu (nebo na její poměrnou část) získá nárok, když mu u jednoho zaměstnavatele trvá pracovní poměr v kalendářním roce nepřetržitě aspoň 60 dní. Za prvních sto pracovních dní, které zaměstnanec nepřijde do zaměstnání pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel zaměstnanci zkrátí dovolenou o jednu dvanáctinu. Za každých 21 dní absencí se pak dovolená zase krátí o dvanáctinu. (Rozhodujících je vždy každých dovršených 21 zameškaných pracovních dnů, ne tedy jen započatých.)

Tak například

Zaměstnanec neodpracoval celkem 154 dnů z důvodu pracovní neschopnosti. Za prvých sto zameškaných dnů omluvené absence se mu dovolená za kalendářní rok krátí o dvanáctinu, za každých dalších dokonaných 21 dnů o další dvanáctinu, v tomto případě se tedy dovolená končí o tři dvanáctiny – za sto dní a dvakrát dovršených 21 dnů, ke zbylým dvanácti dnům se nijak nepřihlédne. Jestliže má čtyři týdny dovolené – tedy dvacet dnů – přijde o pět dnů, zbyde mu patnáct.

Nezapomeňte: krátit se dá i dovolená, na které jste už byli. To samozřejmě neznamená, že byste museli vracet fotky od Mácháče. Přijdete ale o náhrady za dovolenou: Zaměstnavatel je může rovnou srazit z výplaty.

Náhrada mzdy za dovolenou 2024

Hrubá mzda
Odpracováno
h
h
h
hodin
dní

Další kalkulačky

Dvě neděle vždycky jisté

Zaměstnanci musí být vždy poskytnuta dovolená aspoň v délce dvou týdnů, jestliže jeho pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok. Případně už vyplacenou náhradu mzdy za vyčerpanou dovolenou nebo její část, na kterou zaměstnanec ztratil v důsledku jejího krácení právo, musí zaměstnavateli vrátit. Zaměstnavatel smí vyplacenou náhradu srazit ze mzdy.

Zaměstnavatel ale nesmí krátit dovolenou, kterou čerpá (vyčerpala) zaměstnankyně v bezprostřední návaznosti na mateřskou dovolenou a před nástupem na rodičovskou dovolenou (totéž platí pro tatínka, který čerpá dovolenou v rozsahu, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).

Současně platí, že čerpání mateřské dovolené (a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou) a doba dočasné pracovní neschopnosti kvůli pracovnímu úrazu nebo nemoci z povolání, vzniklým při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzují rovněž jako výkon práce.

Co všechno se počítá jako práce

Kromě právě zmíněné mateřské (a částečně rodičovské) dovolené a částečné pracovní neschopnosti, se za odpracovaný den považuje především den, kdy se vážně pracovalo, tedy den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny (části směn odpracované v různých dnech se nesčítají). A pak ještě nejrůznější doba, která se – pro účely dovolené – za odpracovanou považuje, ačkoliv zaměstnanec nepracoval.

Jako výkon práce se posuzují i chvíle, kdy člověk nepracuje kvůli některým překážkám v práci. V první řadě jde o překážky na straně zaměstnavatele, zejména prostoje, ale i jiné překážky na straně zaměstnavatele. Jako odpracované se berou taky absence kvůli některým překážkám na straně zaměstnance. Myslí se tím, když člověk nepracuje z důvodu obecného zájmu, kvůli překážkám souvisejícím s brannou povinností nebo kvůli školením nebo jiným formám přípravy nebo studia.

Za odpracované se berou také dny, kdy si zaměstnanec vybírá dovolenou na zotavenou nebo náhradní volno za práci přesčas nebo za práci ve svátek, kdy nepracuje proto, že je svátek, za který mu přísluší náhrada mzdy, popřípadě za který se mu jeho měsíční mzda nebo plat nekrátí.

Anketa

Kolik máte v práci dovolené?

Co práce není

A teď se konečně dostáváme k absencím, které nás můžou o část dovolené připravit.

Pro účely dovolené se jako výkon práce neposuzuje doba pracovního volna, které si zaměstnanec vyžádal a sjednal a u kterého si předem domluvil, že ho napracuje. Za výkon práce se nepovažuje ani doba, kdy se musila práce přerušit kvůli nepřízni počasí. Sto a víc dnů nepřítomnosti v zaměstnání se ale přece jenom především dá „nahnat“ při pracovní neschopnosti (pozor: jako výkon práce se pro účely dovolené počítá neschopnost přímo spojená s pracovním úrazem nebo nemocí z povolání).

Pro úplnost dodejme, že se jako výkon práce pro účely dovolené nepovažuje ještě celá řada dalších situací, kvůli kterým člověk chybí v zaměstnání, takzvaných jiných důležitých osobních překážek v práci. Na druhou stranu stokrát za rok se žení či vdává málokdo. Konkrétně o dobu

  • potřebnou k vyšetření nebo ošetření zaměstnance,
  • potřebnou k pracovně-lékařské prohlídce, vyšetření nebo očkování souvisejícím s výkonem práce,
  • při přerušení dopravního provozu nebo zpoždění hromadných dopravních prostředků,
  • při znemožnění cesty do zaměstnání,
  • k účasti na svatbě,
  • potřebnou v souvislosti s narozením dítěte k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět a k účasti při porodu,
  • potřebnou k účasti na pohřbu při úmrtí v rodině,
  • potřebnou k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení,
  • potřebnou k účasti na pohřbu spoluzaměstnance,
  • k přestěhování,
  • k vyhledání nového zaměstnání. 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 17 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 2. 2019 23:19, Pavla

Krácení dovolené z důvodu nemoci jedná se o půl roku pracovní neschopnosti
V roce 2018 jaký mám nárok na dovolenou kolik dnů

+40
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (17 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Převrat v zákoníku práce: Kratší výpovědi, delší zkušebka a dětská práce

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka představil návrh zásadních změn v zákoníku práce. Tady je jejich přehled.

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

16. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Práce jako cesta z chudoby? Na důstojnou mzdu dosáhne jen třetina Čechů

Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činí 45 573 Kč hrubého, v Praze vzhledem k vyšším životním nákladům pak 47 718 Kč. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky dnes zveřejnila Platforma... celý článek

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

10. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

Jste v práci svědkem nějaké nečekané dramatické události – začne hořet, kolega spadne z výšky nebo se ocitnete u dopravní nehody. Po čase se u vás projeví posttraumatický syndrom. Jde... celý článek

Královské školy: Jsme střední proud. Žádná alternativa

10. 4. 2024 | Lucie Kocurová

Královské školy: Jsme střední proud. Žádná alternativa

Soukromých škol přibývá každým rokem zejména ve větších městech. Už dávno přitom nesbírají jen děti, které se jinam nedostaly. Rodiče platí třeba za menší počet žáků ve třídě, za chutnější... celý článek

Partners Financial Services