ČNB nechala základní úrokové sazby beze změny

pk | 7. 11. 2019 13:45
ČNB nechala základní úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni.

Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 2 %, diskontní sazba na 1 % a lombardní sazba na 3 %, potvrdila mluvčí Markéta Fišerová.

Rozhodování bylo těžší než obvykle, protože radní odložili zveřejnění takzvaného měnového rozhodnutí o půl hodiny oproti standardnímu termínu. „Debata byla argumentačně bohatá na obě strany,“ potvrdil pak guvernér Jiří Rusnok.

Úrokové sazby jsou pro centrální banku hlavním nástrojem, jímž může usměrňovat inflaci a hodnotu peněz. Od základních sazeb ČNB se totiž – byť ne zcela automaticky – odvíjejí tržní úroky, tedy hlavně dostupnost úvěrů pro podnikatele i běžné občany.

Pohledem ekonoma

ČNB si na finančních trzích dlouhodobě a úspěšně buduje image slona v porcelánu. Setrvale dává přednost svým modelům reality před realitou samotnou, a tak se dostala do situace, že ji trhy prostě ignorují. Komentář Martin Mašáta.

Česká národní banka dotuje svět. Platíme to my

„Ačkoli bankovní rada pravděpodobně opět vedla debatu o jejich možném zvýšení kvůli tuzemským inflačním tlakům, nakonec v rozhodování převážila nejistota pramenící ze zahraničního vývoje,“ domnívá se Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank pro ČR.

„ČNB podle očekávání zvolila stabilitu sazeb. Měnová politika tak zůstala stabilní již na čtvrtém zasedání v řadě, poslední změnou bylo zvýšení o 25 bazických bodů v květnu tohoto roku,“ říká Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank.

„Změnu v nastavení měnové politiky neočekáváme ani v nejbližší budoucnosti. Zpomalování českého hospodářství a sestupná tendence tuzemské inflace si podle nás vynutí příští zásah až ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy ČNB začne sazby snižovat. Tím se přidá k ostatním centrálním bankám ve světě, které již cyklus měnového uvolňování zahájily,“ dodává Hradil.

Líbil se vám článek

0
Ano
Ne

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK