Zdroje jsou! Vláda vykouzlila štědrý rozpočet

Pavel Jégl | rubrika: Komentář | 2. 9. 2019 | 22 komentářů
Letošní partie koaliční hry na hospodáře se chýlí ke konci. Pro pozorovatele, který nesledoval tahanice o státní rozpočet v minulých letech, mohla vypadat dramaticky.
Zdroje jsou! Vláda vykouzlila štědrý rozpočet

Nejprve rozčilené protesty sociálních demokratů proti katastrofálnímu nedostatku peněz pro ministerstva, která řídí. Pak varování správkyně státní kasy z ANO, že nedopustí rozvrat financí.

Nakonec se z toho ale vyloupl kompromisní státní rozpočet na rok 2020, který modří (ti noví) i oranžoví ustojí. A ruku pro něj zvednou i rudí komunisté, kterým Alena Schillerová také vyjde vstříc. Třeba v tom, že zase bude pamatovat několika miliony pro tragikomický spolek Český svaz bojovníků za svobodu.

Řekni, kde ty zdroje jsou

Ministři (a ministryně) během srpna docházeli k Schillerové jeden po druhém a žádali na příští rok větší příděl pro ministerstva, která řídí. Odnášeli si miliardy navíc, anebo aspoň stovky milionů. (Nejvíc inkasovala Jana Maláčová pro práce a sociální věci – plus 5,9 miliardy proti plánu.)

Celkem správkyně financí rozdala téměř 18 miliard, se kterými návrh rozpočtu původně nepočítal. A jaký div, schodek zůstává na plánovaných 40 miliardách!

Vysvětlení je samosebou prosté: Ministryně si nechala vatu. Obdobně to dělali její předchůdci.

Rozpočet se teď na financích bude přifukovat. Ale zdroje (zatím) jsou. Patrně se směrem nahoru „upřesní“ rozpočtové příjmy, aktualizují daňové výnosy a předpokládané čerpání evropských peněz. Můžou se také snížit rezervy na krytí úroků státního dluhu nebo se něco vytáhne z všeobecné pokladní správy.

Budžet už počítá s daňovými příjmy ve výši třiceti miliard, které zákonodárci teprve budou schvalovat. Zvýšit se má třeba spotřební daň na lihoviny, tabák, daň z hazardu a chystá se daň na technické rezervy pojišťoven.

Rozpočet je bude potřebovat. Schillerová už avizovala, že namísto původně uvažovaného dvouprocentního růstu platů ve veřejné sféře navrhne pro příští rok jejich zvýšení o tři procenta.

Je ale zřejmé, že růst bude ještě vyšší. Vicepremiér Jan Hamáček vzkázal, že chápe návrh jako vstupní pozici pro jednání a sociální demokraté budou prosazovat vyšší růst. Komunisté už dali najevo, že chtějí pět procent, odboráři vyrukovali s osmi až patnácti procenty – a všechno do tarifů, tedy do základu výdělku.

Ve finále nicméně uvidíme finanční kouzlo. Plánované příjmy se zvýší o částku, která bude na korunu odpovídat tomu, o co se neplánovaně zvýší výdaje. (Původně byly příjmy vyčísleny na 1558,1 miliardy a výdaje na 1598,1 miliardy.)

Dostat a utratit

ANO se v rozpočtových debatách stavělo a staví do role strany, která garantuje zdravé veřejné finance. Svůj plán dosáhnout vyrovnaného rozpočtu a držet ho už ale dávno opustilo.

Andrej Babiš a jeho souputníci se chlubí vysokým růstem, vysokou zaměstnaností a lepším výběrem daní. Přesto nejsou schopni než držet čtyřicetimiliardový schodek.

Vymlouvají se na rozhazovačné sociální demokraty. Sami přitom voliče uplácejí (například slevami na jízdném) a snaží se na účet plátců daní udržet u moci.

Této strategie se drží také ČSSD. Strana má v názvu adjektivum sociální, a tak se snaží vylepšovat příjmy chudších na úkor bohatších a nežinýruje se v daních. S požadavkem na bankovní daň sociální demokraté u ANO narážejí, zvýšené rozpočty pro ministerstva, která řídí, si ale jejich šéf Jan Hamáček pochvaluje.

„Ministři ČSSD byli víc než úspěšní. Požadovali jsme ve svých resortech dohromady přibližně dvacet miliard korun navíc, abychom pokryli všechny agendy a plány vyplývající z programového prohlášení vlády… Podařilo se nám obhájit téměř patnáct miliard korun,“ píše na stranickém webu.

Klíčové v Hamáčkově příspěvku je slovo úspěšní. Naznačuje, že měřítkem úspěchu v Lidovém domě je množství peněz, které z vás zástupci strany ve vládě a sněmovně dokážou vytáhnout. Jinými slovy, výsledky se v sociální demokracii hodnotí už podle vynaložených prostředků, na jejich efektivitu se čekat nemusí.

Důležité přece je, že peníze budou utraceny. A to sociální demokraté nepochybně dokážou.

Finance na odstřel?

Pavel Kohout před sedmi lety formuloval tezi, že rozpočtová politika „je příliš důležitá na to, aby mohla být trvale svěřena do rukou politikům“. Navrhl proto zrušit ministerstvo financí a jeho agendu převést na nezávislé instituce – úřad pro státní rozpočet, daňovou inkasní službu a agenturu pro správu státního dluhu.

Takový koncept má samozřejmě nepřehlédnutelnou vadu na kráse: Demokracie by dostala na frak, o státních financích by rozhodovali nevolení úředníci.

Dnes dostává na frak ekonomika. Z podnikatelského sektoru, který ekonomiku táhne, odčerpává vláda hromadu peněz i lidí do eráru. Zatím to ekonomika snáší dobře, roste… Jak dlouho ještě?

Úvodní foto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Pavel Jégl

Autor článku Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění Občanské fórum. Poté absolvoval stáž v USA a dvě desítky let pracoval... Další články autora.

Držíte se udržitelnosti?

Držíte se udržitelnosti?

Generali Česká pořádá soutěž SME EnterPRIZE, která oceňuje udržitelné podnikání. Přihlásit se můžete do 5. dubna.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+41
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 9. 2019 16:06

Jste tak naivní nebo věříte jen všemu, co nějaký negramot vyvolává denně v českoslovenštině z minaretu?Tato vláda?My máme nějakou vládu? My nemáme vládu, my máme jen ty nejlepší odborníky, jaké svět neviděl!:))Každé 3 měsíce jiné....A co vám tato vaše vláda za ty vybrané daně dala?Ani jedno okopírované opatření, nepřineslo vyšší výběr, právě naopak. Co teď? Spíš se jich zeptejte, kde jsou ty vybrané daně, máme přece skvělé EET, 4 roky se tím zabývali, tak to musí být bomba.Tato "vláda" zde není, aby dávala stát dohromady občane, ta je zde proto, aby oligarcha poplatil dluhy, zničil konkurenci a vlastnil to tady od západu na východ. K smíchu je to, že ani to mu nepomohlo, protože to je lempl a jeho dluhy vzrostly dvojnásobně:)) Jo ze státu musíte krást po troškách, ne tam sáhnout a navozit si domů miliardy. Hned to chybí.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 9. 2019 7:39, jan

Vláda není kouzelník! Jenom se snaží dosáhnout toho, aby se v Česku, řádně platily daně! Za to se dostala do nelibosti vlivných politiků a zlodějů, přiživujících se na penězích všech občanů...

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Rozpočet skončil v minusu 289 miliard, na důchody chybí čím dál víc

4. 1. 2024 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Rozpočet skončil v minusu 289 miliard, na důchody chybí čím dál víc

Hospodaření státu loni skončilo s deficitem 288,5 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Daň z nemovitostí stoupne. Experti řekli, jak ji dál vylepšit

11. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 8 komentářů

Daň z nemovitostí stoupne. Experti řekli, jak ji dál vylepšit

Vládní balíček zvyšuje od Nového roku sazbu daně z nemovitosti. Lidé si připlatí v průměru několik stokorun ročně. Stačí to? Jak by měla vypadat ideální daň? Zeptali jsme se.

Vládní balíček má zelenou, prezident podepsal. Přehled změn

13. 10. 2023 | Petr Kučera, Kateřina Hovorková

Vládní balíček má zelenou, prezident podepsal. Přehled změn

Desítky novel, které mají snížit zadlužení státu, jsou definitivně schválené. Projděte si, co konsolidační balíček obsahuje hlavně z pohledu osobních financí.

DPH pod lupou. Politici milují snížené sazby, ale chudým moc nepomáhají

13. 10. 2023 | Kateřina Hovorková

DPH pod lupou. Politici milují snížené sazby, ale chudým moc nepomáhají

Poslanci dnes rozhodují o zjednodušení daně z přidané hodnoty. Místo tří sazeb budou jen dvě – základní a snížená. Ekonom Vít Hradil ale tvrdí, že by se vyplatilo radikálnější řešení:... celý článek

Důchody porostou pomaleji. Poslanci změnili pravidla valorizace

26. 7. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Důchody porostou pomaleji. Poslanci změnili pravidla valorizace

Zvyšování důchodů nebude tak rychlé jako v posledních letech. Od roku 2025 se změní pravidla pro řádnou valorizaci. Místo mimořádné valorizace by důchodci dostali dočasný příspěvek.... celý článek

Partners Financial Services