Sociálka rozeslala přehledy důchodových kont: Vše důležité pro budoucí důchod

Petra Dlouhá | 2. 10. 2017 | 3 komentáře

Česká správa sociálního zabezpečení rozeslala lidem, kterým se blíží důchodový věk, přehledy důchodového konta. Najdete v nich užitečné informace, které budou rozhodovat o vašem důchodu. A máte šanci včas napravit chyby, které nasekali zaměstnavatelé.

Sociálka rozeslala přehledy důchodových kont: Vše důležité pro budoucí důchod

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) rozeslala přehledy důchodového konta lidem v předdůchodovém věku – letos mužům narozeným v roce 1956 a ženám narozeným v roce 1959, dohromady jich je téměř sto tisíc. Dokument se posílal poštou na adresu trvalého bydliště, případně do datové schránky, pokud ji máte aktivovanou.

Pár let před tím, než půjdete žádat o důchod, se tak dozvíte, jestli máte v evidenci ČSSZ všechny doklady o své pracovní historii. „Přehled obsahuje výčet a celkový součet dob důchodového pojištění (odpracovaných let), případně náhradních dob pojištění (například dobu vedení v evidenci úřadu práce), uložených v evidenci ČSSZ,“ říká mluvčí Jana Buraňová. Jsou v něm uvedené vaše výdělky i vyloučené doby, jako je například doba dočasné pracovní neschopnosti, od roku 1986.

Můžete si tak jednoduše ověřit, jestli bude mít pro nárok na důchod odpracovaný dostatečný počet let a alespoň orientačně si podle údajů z důchodového konta propočítat, jak vysoká bude vaše penze:

Výpočet výše důchodu

Zjednodušená verze  |  Přesnější verze

Důchod přiznaný v roce:
Předčasný důchod
Rok Příjem z výdělečné
činnosti (Kč)
Vyloučené doby
(dny)
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
Rok Příjem z výdělečné
činnosti (Kč)
Vyloučené doby
(dny)
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017

Zároveň z přehledu zjistíte, o kterých dobách u vás sociálka nemá žádný doklad. Když se ukáže, že chybí doklady o některých dobách zaměstnání, můžete to včas napravit. Až půjdete o důchod žádat, vyhnete se nepříjemnému překvapení.

ZAJIŠTĚNÍ NA STÁŘÍ: PORADNA

Chcete na odpočinku opravdu v klidu odpočívat? Myslete tedy dopředu na to, abyste měli pořádný finanční polštář. Jestli je pro vás lepší spořit, nebo investovat, jak získat ke svým penězům ještě příspěvek od zaměstnavatele nebo státní příspěvek, se vším rádi pomůžou odborníci v bezplatné poradně na Peníze.cz.

Poradna zajištění na stáří

Nedostali jste výpis?

Jestli vám přehled důchodového konta nedorazil, protože nepatříte mezi letos obesílané ročníky, můžete sociálku sami požádat, aby vám poslala informativní osobní list důchodového pojištění, vždy jednou ročně to jde zdarma. Tiskopis žádosti o zaslání informativního osobního listu nabízí správa sociálního zabezpečení zde – dá se vytisknout a poslat poštou (na adresu ČSSZ, Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 225 08  Praha 5) nebo podat elektronicky. K druhé jmenované cestě ale potřebujete datovou schránku. Další možností je podívat se do „konta“ pojištění on-line na ePortálu ČSSZ, opět to ale nejde bez datové schránky.

Co se nedozvíte

Z informativního listu a přehledu důchodového konta se nedozvíte všechno. Neuvádějí se v něm všechny náhradní doby pojištění, tedy období, kdy jste nebyli výdělečně činní, ale do dob potřebných pro nárok na důchod počítají. Třeba doba, kdy jste se starali o dítě do čtyř let, částečně doba studia a doba vojny. Údaje o náhradních dobách stačí doplnit, až budete žádat o důchod. Můžete to ale udělat i v předstihu.

Sociálka neeviduje také doby zaměstnání v cizině, od zahraničních nositelů pojištění (tedy institucí, které jsou tamní obdobou naší sociálky) si je vyžádá, až když o důchod požádáte.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Když některé údaje scházejí

Když zjistíte, že některý z vašich zaměstnavatelů správě sociálního zabezpečení neodevzdal všechny podklady, vyzvěte ho, aby to dodatečně udělal. Jestli zaměstnavatel už neexistuje nebo vám nechce vyhovět, obraťte přímo na sociálku (OSSZ/PSSZ/MSSZ příslušnou podle místa vašeho trvalého pobytu). Úředníci poradí, co dělat – například, jak doložit, že jste byli zaměstnaní v podniku, který už zanikl. Pomoct může:

  • pracovní smlouva nebo potvrzení zaměstnavatele o době trvání zaměstnání,
  • výplatní pásky, evidenční listy, mzdové listy, zápočtové listy,
  • bývalá legitimace ROH, pokud jsou v ní vylepeny známky o placení příspěvků,
  • potvrzení o zdanitelných příjmech a funkčních požitcích a o sražených zálohách na daň.

V nejhorším případě, když to nepůjde jinak, může jako důkaz svého zaměstnání (a tudíž doby důchodového pojištění) posloužit i čestné prohlášení dvou svědků, obvykle bývalých kolegů, na formuláři Čestné prohlášení o dobách zaměstnání/pojištění; stahovat můžete na webu ČSSZ.

Dodatečný evidenční list (dokument, kde zaměstnavatel potvrzuje doby vašeho zaměstnání se všemi údaji) je možné sociálce doložit kdykoli, ostatní (náhradní) doklady se většinou odevzdávají, teprve když žádáte o důchod.

Líbil se vám článek

+25
Ne
Ano

Diskuze

4. 11. 2017  |  22:21  |  Helena

Nevím, jak by se mělo projevit na výši důchodu, že nemáte příjem (mateřská). Mateřská je tzv. vyloučená doba, která se (až 4 roky) počítá do doby na důchod. Pouze se Vám za tu dobu nepočítá příjem do průměru, což je naopak obvykle výhodné, dokonce tím můžete i překrýt nízké příjmy hned po nástupu z mateřské ( třeba ve 3 letech dítěte). Důchod se zvyšuje každý rok u žen o 4 měsíce, u mužů o 2. Od 12423 kč se bohužel počítá do výpočtového základu pouze 26 procent, na což samozřejmě velmi doplácejí lidé s vyššími příjmy. Tím, že ženy zatím chodí dříve do důchodu, mají pak také nižší důchody, protože mají méně let. Zatím stále počet dětí má vliv na odchod do důchodu, až se odchod pro všechny srovná na 65 let, bude to jedno, což je dobře.

12. 10. 2017  |  23:39  |  Ludmila

... je málo žen v parlamentu ..téměř žádné, aby hájily zájmy , žen. To, že jste na mateřské a nemáte příjem se Vám projeví na výši důchodu, také se od tuším roku 1957 roku narození přičítá, za každý rok 6 měsíců ,abych se srovnaly s důchodovou hranicí s muži...., ale že většina žen má jednoznačně nižsí mzdy to se neřeší... a pak je zajímavý taky výpočet .. z toho co vám výjde jako osobní základ nad 12400 se krátí o26 %....,aby vám nevznikl ten základ moc vysoký... Takže ano časem to bude jedno.....děti neděti.... to byla výsada za komunistů!!!

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK