Rodiče jako rukojmí. Vláda odmítá zvýšit příspěvek před daněmi

Jiří Hovorka, Petr Kučera | 1. 11. 2019 | 16 komentářů

Vláda původně o žádné podmínce nemluvila. S nutností zvýšit nejdřív daně přišla až na podzim. V jiných případech na ní přitom netrvá.

Rodiče jako rukojmí. Vláda odmítá zvýšit příspěvek před daněmi

O zvýšení rodičovského příspěvku nerozhodli poslanci ani dnes. Nevešli se do vymezené hodiny a půl, kterou se na závěrečné hlasování podařilo prosadit opozici. Zbytek pátečního programu zabere debata o vládním daňovém balíčku, protože koalice ANO a ČSSD opakovaně odmítá schválit nejdřív rodičovský příspěvek.

Většinu času určeného na schválení novely zákona o státní sociální podpoře „spotřebovala“ ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která znovu obhajovala svůj návrh a detailně vysvětlovala, proč nepodpoří poslanecké pozměňovací návrhy.

Opoziční poslanci ji následně napadli z obstrukcí. Na zvýšení příspěvku se totiž shodnou prakticky všechny strany a na rozdíl od daňového balíčku by šlo o relativně jednoduché hlasování s menším počtem pozměňovacích návrhů. Vládní koalice a komunisté pro změnu vyčítají opozici, že blokuje schválení vyšších daní.

Zvýšení příspěvku vláda sice podpořila už v květnu, ale musí ho ještě potvrdit sněmovna. O dalších podmínkách – tedy zvýšení spotřebních daní, výher z loterií, zdanění pojišťoven nebo vyššímu poplatku za zápis do katastru nemovitostí – původně vláda nemluvila. Až na podzim přišla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím, že nejdříve je nutné zvýšit daně. U jiných nových výdajů ze státního rozpočtu, třeba slev na jízdné, takovou podmínku neprosazuje. Schillerová navíc nedávno sama uvedla, že „naše země si to může dovolit, protože dobře vybíráme daně“.

Vládní koalice s podporou komunistů prosadila, aby ve středu 6. listopadu dopoledne proběhlo rovnou závěrečné hlasování jak o daních, tak o rodičovském příspěvku – tedy už bez diskuze. I kdyby se to podařilo, opozice by pak zřejmě takový postup napadla u Ústavního soudu a v ohrožení budou oba schválené zákony.

Vládní koalice nicméně věří, že by soud rozhodl stejně jako v případě schvalování EET v roce 2016. Zákon tehdy nezrušil, protože opozice měla předtím dost prostoru k věcné debatě i prezentaci svých názorů. Také při současném jednání o daňovém balíčku přišli poslanci Zbyněk Stanjura (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP 09) se zjevnou obstrukcí, Kalousek například hodiny četl unijní směrnici.

Se zvýšením daní i rodičovského příspěvku počítá už schválený státní rozpočet na příští rok. Schillerová i Maláčová ujišťují, že rodiny o slíbené navýšení od 1. ledna 2020 nepřijdou, případně jim je stát proplatí i zpětně.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Líbil se vám článek

-1
Ano
Ne

Diskuze

3. 11. 2019  |  09:49

Je to proste - na 36. schuzi blokuje opozice dane, po kterych nasleduje rodicak... Na 37. schuzi blo...Celý text

4. 11. 2019  |  12:08  |  RichardFuld

Pane Hovorko a pane Kučero. Tady si asi někdo nezjistil směr působení příčin a následků. Nejprve zač...Celý text

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK