Regulace, žádná láce

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 14. 7. 2017 | 1 komentář
Evropskou levici nepřestává vábit zastropování nájmů. Ideálu důstojného a dostupného bydlení pro všechny se dá ale dosáhnout i jinak – a bez takových vedlejších škod.
Regulace, žádná láce

Zdroj: Shutterstock

Evropský soud pro lidská práva potvrdil svůj starší rozsudek, podle kterého musí Česká republika doplatit třem pronajímatelům bytů rozdíl mezi regulovaným a obvyklým nájemným (celkem 2,19 milionu korun) a náklady řízení (227 tisíc). Dvěma z nich přiznal i náhradu nemajetkové újmy (162 tisíc).

Stěžovatelům podle rozsudku „výše regulovaného nájemného ani nepokrývala náklady na opravy, rekonstrukci a údržbu předmětných bytů, tím spíše jim neumožňovala dosáhnout přiměřeného zisku“. Zároveň nemohli smlouvy vypovědět. „Právní předpisy týkající se nájemného tak představovaly zásah do jejich majetkových práv.“

Všichni tedy doplatíme (sice jen symbolicky, ale nejspíš ne naposled) na perverzní přesvědčení prvních porevolučních vlád ODS a ČSSD, že sociální politiku může za stát dělat a platit v podstatě náhodně vybraná část obyvatel. Dvojí trh s bydlením, který se po sérii kulišáren sjednotil teprve před čtyřmi lety, byl podobně absurdní, jako kdyby bezplatné taxíky pro seniory museli provozovat místo obcí majitelé aut se sudým číslem na značce. Bez ohledu na to, jestli šofér náhodou není potřebnější než pasažér.

Máme na radaru

Chytré čtení na víkend

Monitoruje web. Třídí zrno od plev. Blbosti zahazuje. A výběr toho nejlepšího, co se za týden podaří zachytit, můžete mít každý pátek v mailboxu. Objednejte si pravidelný páteční výběr z toho, co se objevilo na radaru Michala Kašpárka.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Čtení na víkend

 

Když se Petr Mach shodne s Paulem Krugmanem

Strašidlo cenové regulace nájmů ale obchází Evropou pořád. Před dvěma lety se k ní vrátili v Berlíně – k radosti smetánky žijící v loftech: „Výsledky sice ukazují, že reforma nájmy mírně snížila, týká se to ale především drahých bytů a rozdíl se záhy tenčí. Původní cíl reformy, tedy dostupnější nájemní bydlení pro nízko- a středněpříjmové domácnosti, zůstává po roce od zavedení nenaplněný,“ hodnotí opatření v první studii ekonom Lorenz Thomschke.

V Británii zas obnovení regulace sliboval lídr (nakonec jen těsně neúspěšných) labouristů Jeremy Corbyn. Paradoxní je, že i deník The Guardian, který ho před volbami podporoval, nedávno otiskl kritickou reportáž ze Stockholmu, kde cenová regulace vytváří dvojí trh s bydlením a úplatkářské sítě. A kdysi dávno napsal zdrcující kritiku regulace nájmů sám Paul Krugman, ekonomický guru moderní levice. Strmý růst cen bydlení mimo regulované byty a hořké vztahy mezi domácími a nájemníky? Oboje je „očekávatelné“ a „jak z učebnice“, napsal a připomněl „Murphyho zákon ekonomických opatření“: Ekonomové mají na politiku nejmenší vliv zrovna v těch v oblastech, o kterých toho vědí nejvíc a dokonce se o tom mezi sebou nehádají.

Neregulujte. Deregulujte, stavte, půjčujte

Ani shoda 93 procent členů Americké asociace ekonomů na tom, že „zastropování nájmů omezuje kvalitu i dostupnost bydlení“ ještě neznamená, že regulace jejich výše nemůže nikdy přinést cokoliv dobrého. Ale než někoho napadne hrát tuhle loterii, měl bych tři jistější recepty, jak bydlení v Česku (a Praze obzvlášť) zdostupnit:

Za prvé, zjednodušit a nejlíp i aktivně podporovat výstavbu bytových domů a čtvrtí ve městech – blízko firmám, školám, obchodům a hromadné dopravě. Bylo by například hezké dočkat se doby, kdy stavební úřady nebudou nutit lidi bez aut k nákupu parkovacích stání za stovky tisíc ke každému novému bytu. Krok správným směrem jsou třeba nové Pražské stavební předpisy – proč, to v Respektu vysvětlil Adam Gebrian.

Za druhé, obecní bytové domy neprivatizovat, ale naopak stavět. Kromě toho, že rozšiřují nabídku a že se dá jejich prostřednictvím mírně tlačit na cenu nájmů v okolí, lze z výnosů platit veřejné služby i bez dalšího danění ekonomické aktivity.

Za třetí, lidem ohroženým bezdomovectvím prostě dát peníze. „Může být totiž efektivnější pomoct rozvedené matce s dětmi se zaplacením kauce než následně financovat azylové domy a složitý návrat zpět do nájemního bydlení,“ půjčím si slova Daniela Prokopa. (Že by s takovou veřejné peníze končily v kapsách soukromníků? Jistě, tak jako v nich nakonec přistanou jakékoliv dotace a dávky, od příspěvků na školní obědy po nepodmíněný základní příjem.)

Bohužel – pár tisíc na ruku pro lidi v nouzi na počkání bude v programech vždycky vypadat hůř než boj proti hamižným domácím.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 7. 2017 10:09, Kuba

1. ANO
2. NE: korupce pri vyberu najemniku kdyz ceny budou nizsi nez obvykle
3. NE: jen malo z tech, kteri dotace dostanou, je vyuzije podle zameru

+4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

25. 4. 2024 | Petr Kučera

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

Cena elektrické energie pro domácnosti v Česku byla v loňském druhém pololetí nejvyšší v Evropské unii, pokud zohledníme odlišnou kupní sílu v jednotlivých státech. Vyplývá to z dnes... celý článek

Byty určené k bydlení nelze využívat pro krátkodobé ubytování, říká ombudsman

2. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Byty určené k bydlení nelze využívat pro krátkodobé ubytování, říká ombudsman

Veřejný ochránce práv (ombudsman) řešil postup stavebního a krajského úřadu, když si obyvatelé domu stěžovali na byty využívané ke krátkodobému ubytování.

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

27. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

Dvě aktuální studie zmapovaly situaci na trhu s nemovitostmi. Jedna upozorňuje, že ceny bytů začínají opět růst. A druhá popisuje nebývalý zájem o pronájmy.

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

28. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Největší dodavatel plynu výrazně zlevní. Podmínkou je fixace

Dodavatel energií innogy zákazníkům od března výrazně zlevní fixovanou elektřinu i plyn. Změny cen se týkají hlavně dvouletých fixovaných produktů, u nichž společnost eviduje velký... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services