Podílové fondy od loňského ledna vydělaly v průměru 1,8 %

pk | 14. 10. 2019 08:15

Třetí čtvrtletí letošního roku přineslo průměrnému českému investorovi do fondů zisk 0,53 %, od začátku loňského roku do letošního 9. října 1,82 %. Ukazuje to Index českého investora, který připravuje poradenská společnost Fincentrum & Swiss Life Select a zahrnuje všechny podílové fondy zaregistrované pro prodej v České republice.

Ve třetím čtvrtletí nejvíc rostly fondy zaměřené na dluhopisové strategie, zlato a smíšené strategie rozložené do více tříd aktiv. Naopak nejméně se během července až září dařilo vybraným akciovým fondům, především těm zaměřeným na energetiku. V záporných číslech skončilo ve třetím čtvrtletí 170 ze 750 fondů, dvacet z nich je pod hodnotou ze začátku letošního roku.

„Dluhopisové investice vděčí za svoji výkonnost především stále vyšším obavám z recese a slabého růstu globální ekonomiky. Přispívají také centrální banky, které snižují své sazby, a slabá inflace ve vyspělých regionech. Dluhopisová složka indexu během třetího čtvrtletí připsala 1,22 %. Akciová na tom byla o poznání hůře, když odepsala 0,14 %,“ říká Jan Macek, vedoucí oddělení produktového managementu Swiss Life Select.

Nejvýkonnější fondy ve 3. čtvrtletí 2019

Fidelity Funds – Japan Aggressive Y-ACC-EUR10,33 %
Schroder ISF Global Cities Real Estate A Acc10,01 %
Allianz Dynamic Multi Asset Strat 50-WT(H2-USD)USD9,38 %

Nejvýkonnější fondy od začátku roku

Fidelity Funds – Global Technology Y-EUR33,93 %
Schroder ISF Global Cities Real Estate A Acc31,99 %
BGF World Gold A2 USD31,16 %

Nejztrátovější fondy ve 3. čtvrtletí 2019

Franklin Biotechnology Discovery A (acc) USD-12,69 %
Schroder ISF Global Energy A Acc-8,73 %
NN (L) Energy X Cap CZK Hdgi-8,25 %

Nejztrátovější fondy od začátku roku 2019

Schroder ISF European Alpha Abs Return A Acc-7,26 %
Schroder ISF Alternative Risk Premia USD C Acc-7,24 %
Templeton Global Total Return N (Mdis) EUR-H1-4,93 %
Zdroj: Index Českého Investora CII750 společnosti Fincentrum & Swiss Life Select 

„Podle ekonomů a investorů jsme na konci hospodářského cyklu. Mají-li být investoři ještě nějakou dobu spokojení, musí dojít k souhře více událostí. Přestože vyspělý svět po stránce výrobního průmyslu slábne, spotřebitelé, tedy domácnosti a obyčejní lidé, zůstávají optimističtí. Aby cyklus ještě nějakou dobu trval, přispěchaly na pomoc také centrální banky USA a EU. Do konce roku se tak budou zisky fondových investorů odvíjet především od rozhodnutí centrálních bankéřů a amerického prezidenta, který se chystá zvýšit cla na import zboží z Číny již v říjnu tohoto roku,“ vysvětluje Michael Holec, hlavní analytik Swiss Life Select.

Líbil se vám článek

+2
Ano
Ne

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK