Platební karta vám zůstane déle, banky chtějí ušetřit. O bezpečí se nebojte, říkají

Olga Skalková | 23. 10. 2016 | 4 komentáře

Díky rozvoji bezkontaktních plateb už není nutné vkládat kartu tak často do terminálů a nedochází v takové míře k jejímu opotřebování. Banky navíc hledají úspory kvůli novému stropu, který zavedla Evropská unie na poplatky od obchodníků.

Platební karta vám zůstane déle, banky chtějí ušetřit. O bezpečí se nebojte, říkají

Čím dál víc tuzemských bank nastavuje delší platnost svých platebních karet. Dřív se měnily staré karty za nové standardně po třech letech, nyní je to mnohdy až za čtyři, nebo dokonce pět.

Trend souvisí s rozšířením bezkontaktního placení, které je k plastovým kartám a čipům šetrnější. Důvodem je také snaha bank šetřit kvůli dopadu evropské regulace. Unie od loňského prosince omezila poplatky, které banka vydávající kartu získává z každé platby u obchodníků, z průměrného jednoho procenta na 0,2 procenta u debetní a 0,3 procenta u kreditní karty.

Výměna staré karty je pro klienta zdarma. Banky uvádějí, že je vydání stojí zhruba 100 korun za jednu kartu.

„Kartu už nyní není nutné tak často vkládat do terminálů, nedochází v takové míře k opotřebování, a i my tím ušetříme,“ potvrzuje Milada Veselá, mluvčí banky Moneta, která od července prodloužila u nově vydávaných karet platnost na čtyři roky.

Banka

Platnost

ČSOB, Poštovní spořitelna

5 let

mBank

5 let nebo 3 roky (podle druhu karet)

Sberbank

5 let

Moneta Money Bank

4 roky

Fio banka

4 nebo 3 roky (podle druhu karet)

Equa bank

4 roky

Česká spořitelna

3 roky

Komerční banka

3 roky

Raiffeisenbank

3 roky

UniCredit

3 roky

Air Bank

3 roky

Podobně argumentuje i mBank, která na pětiletou platnost některých karet přešla na přelomu roku a zvažuje to udělat také u zbytku. „Počítáme s roční úsporu v řádu milionů korun,“ říká její mluvčí Pavel Vlček. Prodloužením platnosti ze tří na pět let šetří banka 40 procent ročních nákladů na výrobu karty, což odpovídá 13 korunám za rok na jednu kartu.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Líbil se vám článek

+8
Ne
Ano

Diskuze

25. 10. 2016  |  13:37  |  Ricchochet

Banka asi neví čím škrábu námrazu z okna, když zapomenu do auta dát škrabku :-D

24. 10. 2016  |  02:42  |  Veto

Kdyz jsem se vdala a zmenila prijmeni,mBank mi kartu bezplatne vymenit nechcela.Takze pres 2 roky ma clovek kartu,ktera neodpovida OP (v zahranici to obcas kontroluji),to je pak radost tu kartu pouzivat a nebo zaplatit poplatek.Nekdo si rekne,ze ta stokoruna za to nestoji,ale to pak jde o princip a pristup banky.

Vložit komentář

Čtenáři také navštívili

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK