Přirážku za platbu kartou už vám obchodník nenaúčtuje. Plaťte kartou víc, ať je vás líp vidět!

Gabriel Pleska | 30. 6. 2016 | 26 komentářů

Obchodník, který umožňuje platit kartou, za každou takovou platbu sám platí, bankám. Většinou vás tím, aspoň v Česku, nezatěžuje. Náklady do ceny rozpočte všem zákazníkům. Může je ale taky účtovat zvlášť. Zatím. Ta možnost brzy končí. Nařízení odůvodňované blahem spotřebitele je dalším pošťouchnutím k širšímu užívaní elektronických plateb. Líp sledovatelných, líp kontrolovatelných.

Přirážku za platbu kartou už vám obchodník nenaúčtuje. Plaťte kartou víc, ať je vás líp vidět!

Od roku 2010 si obchodníci můžou připočítat k ceně nákupu speciální přirážku za platbu kartou. Ta má své opodstatnění – za každou karetní transakci totiž sami odvádějí poplatek bance. Většina jich ale k zavedení poplatku nikdy nepřistoupila, náklady na bankovní poplatky tak v ceně zboží nebo služby platí všichni zákazníci. Obvykle to bývá někde mezi procentem až pěti procenty z ceny transakce. Obchodní řetězce s velkým obratem si samozřejmě dokážou poplatky vyjednat nízké, malé obchody, které nedisponují takovou vyjednávací cenou, platí samozřejmě víc.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada.

Z jeho produkce vybíráme:

Petr Syrový: Investování pro začátečníky

Po přečtení této knihy budete mít dost informací a odvahy, abyste udělali první investorské krůčky.

Jan Januš a Kristián Léko: Kurz právní sebeobrany

Kniha nabízí ve 30 lekcích právní vodítka ke každodenním situacím. Využívá zkušeností právníků; vychází tedy vysloveně z praktického pohledu na věc. 

Ušetříme 730 milionů eur ročně?

Když jsem se ze zvědavosti ptal v malém papírnictví, kolik se u nich platí za transakci kartou, zařekl jsem se, že tady rozhodně budu platit vždycky už jen hotově. A tak i v jiných malých krámcích. Přispívám tím sice na pohodlí jiných zákazníků, kteří budou platit kartou, ale to mi nevadí, budiž jim přáno. Především ale budiž přáno ženě za pultem, která se tak skvěle srovnává s tím, když kupuju takovou tu věc, se kterou se ééé dělá takové to…

S přirážkou za placení kartou se dnes můžete potkat v některých restauracích, u některých prodejců vstupenek, u cestovních kanceláří a – na úřadech. Kolek je za tisícovku a rozpouštění nákladu na platby kartou asi erár neumí zúčtovat. Nejspíš se to ale brzy bude muset naučit. Budeme totiž muset do svých zákonů přenést nařízení loňské evropské směrnice, která přirážky za placení kartou zakazuje. A basta. Podle webu Evropské komise mají zákazníci na poplatcích ušetřit 730 milionů eur ročně.

Co už web neuvádí, je to, že těch 730 milionů ročně zákazníci zaplatí v cenách zboží, neb když obchodníkovi vznikne náklad, bude si na něj chtít někde vydělat, protože když nevydělá, zavře krám.

Za dobré slovo knížku

Posledně jsme v rubrice Co si o tom myslíte? dumali nad eutanázií, která přišla na přetřes dík zákonné iniciativě senátora Zlatušky

Knížku posíláme Likvidovi, který správně připomněl jeden argument, který v našem textu ani v názorech odborníků nezazněl: eutanazie, jakkoli je protizákonná, se u nás beztak dělá...

Pro pohodlný výběr daní

Zákaz přirážek dává Evropská komise také do souvislosti s regulací některých bankovních poplatků, konkrétně mezibankovního poplatku za platbu kartou. Ten je částí toho, co banka strhává obchodníkovi za transakci na bezhotovostním terminálu.

Obchodníci prý teď bankám nebudou muset platit tolik, tak pro ně bude o to snadnější se před svými zákazníky tvářit, jako by neplatili nic. Nebo tak nějak.

Proč se ale vlastně rozepisuju o takové prkotině, která se v Česku týká jen zlomečku karetních transakcí? Prostě proto, že mě to tak nějak prudí. Nová směrnice o platebních službách (payment services directive – PSD 2) se ohání právy klientů, přístupem ke službám, ale přitom působí zejména dojmem, že se snaží, aby se co nejvíc a co nejrychleji šířilo bezhotovostní placení. A ať se šíří. Ale ať se šíří právě tak rychle, jak si přejí zákazníci a obchodníci. A ať si obchodníci můžou sami volit, za jakou službu navíc si nechají zaplatit a kterou rozpustí ve svých maržích. Ať si nabízejí platbu kartou zdarma nebo třeba poštovné zdarma, nebo ať si obojí počítají – je to jejich věc.

Veškerý tlak na to, aby se co nejvíc plateb dělo bezhotovostně, mě zlobí. Myslím tím tlaky úřední, banky a karetní společnosti dělají svůj byznys, to je něco jinačího. Ale státům do toho, jakým způsobem za co platíme a necháváme si platit, nic není. Samozřejmě – bylo by to tuze pohodlné, kdyby veškeré peněžní toky byly evidované a kdykoli k nahlédnutí. To by se vybíraly daně! A co by se pro všechny postavilo dálnic a nemocnic… A tak dál, vždyť ty řeči znáte.

Jako by se drobnými krůčky skutečně chystal svět bez bankovek a mincí, o kterém se mluví stále častěji. Když jsme se na něj ptali chytrých hlav, některým z nich se ta představa víc než nezamlouvala:

Ani mně se nezamlouvá. Vydává na můj vkus člověka příliš napospas technologiím a těm, kdo je kontrolují.

Co si o tom myslíte vy? Je Evropská komise skutečně vedena především touhou usnadnit život spotřebitelům, sjednotit unijní standardy, udělat svět lidem jednodušší, nebo chce spíš svět jednodušší pro úředníky, výběrčí daní a kontrolory všeho a všech? Svůj názor svěřte diskuzi pod článkem. Na jednoho z vás čeká knížka z nakladatelství Grada.

Líbil se vám článek

+40
Ano
Ne

Diskuze

3. 7. 2016  |  20:11  |  Tereza

Pravdou je, že každá služba něco stojí. Ovšem s přívalem nízkonákladových bank se roztrhl pytel a za...Celý text

7. 7. 2016  |  11:00  |  Aleš K.

Ještě jeden moment při placení kartou, který "obchodníkům" uniká. Totiž psychologický. P...Celý text

Vložit komentář

Čtenáři také navštívili

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK