Realitní zprostředkovatelé dostanou přísnější pravidla

pk | 8. 11. 2019 17:10 | 2 komentáře

Poslanci schválili nový zákon o realitním zprostředkování. Podle ministerstva pro místní rozvoj má víc chránit klienty realitních kanceláří. Kromě obecných předpisů (živnostenský zákon či občanský zákoník) doteď neexistoval žádný zákon, který by přímo upravoval poskytování realitního zprostředkování.

Dosud ho mohl nabízet prakticky kdokoliv – šlo o volnou živnost. Nově se stane vázanou živností, k jejímuž provozování je potřeba kvalifikace (aspoň středoškolské vzdělání kombinované s tříletou praxí, nebo složení státní zkoušky či specializovaného kurzu MBA kombinované s roční prací) plus bezúhonnost.

Novinkou je také povinné pojištění odpovědnosti realitních zprostředkovatelů za způsobenou újmu. Zákon upravuje i další pravidla: makléři například budou muset povinně uvést klientovi výši své provize za zprostředkování prodeje či pronájmu. Stanoví třeba i podmínky pro výhradní realitní zprostředkování (označované jako doložka o exkluzivitě a podobně). 

Zprostředkovatelé by také měli aktivněji než doteď informovat zájemce o závadách a omezeních nemovitosti, o nichž vědí nebo by měli vědět, a to včetně těch, které jsou zapsané ve veřejných seznamech.

Líbil se vám článek

+11
Ano
Ne

Diskuze

10. 11. 2019  |  13:46  |  deprese

Hlavně jde o to vyšachovat ze hry nové makléře, protože praxi už nikdo nový nezíská. Postupně budou trh ovládat jen velké realitky.

10. 11. 2019  |  11:56  |  Jerry

Féroví makléři zůstanou féroví a arogantním grázlům to snad aspoň trošku přistřihne křídla (zejména povinnost informovat o závadách apod.). Bohužel to zrno od plev neoddělí...

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK