Třetina domácností nevystačí se svým příjmem, zjistil průzkum

pk | 9. 10. 2019 10:15 | 11 komentářů

Každá třetí domácnost v Česku má problém vyjít s měsíčním příjmem. Často si musí půjčovat nebo sahat do rezerv, aby uhradily i pravidelné výdaje. Vyplynulo to z výzkumu, který pro Equa bank uskutečnila společnost Kantar.

Největší položku ve výdajích domácnosti tvoří bydlení (28 %) a jídlo (27 %). Téměř pětina Čechů přitom nemá žádnou finanční rezervu. Nejhůř na tom jsou rodiny s malými dětmi nebo s příjmem domácnosti do 20 tisíc korun.

„Nejvíce finančně ohroženy jsou přitom ženy v domácnosti s dětmi mladšími 14 let. Čtvrtina Čechů má přitom rezervu pouze ve výši jednoho platu, pětina pak ve výši dvou až tří měsíčních příjmů,“ říká Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank.

„Ač vypadají tyto statistiky hrozivě, lze se na ně podívat i z druhé stránky. Dvě třetiny domácností se svým příjmem bez větších problémů hospodaří a umí si nejen vytvářet rezervy, ale také pravidelně spořit,“ dodává. Jenom v Equa bank stoupl objem peněz na spořicích produktech za poslední rok o pětinu, roste také zájem o online investice.

Osm z deseti domácností podle průzkumu pravidelně sleduje a vyhodnocuje své příjmy. Devět z deseti má jasnou představu o tom, kolik peněz mají k dispozici a co si mohou dovolit pořídit. Jenom dvě procenta domácností uvedla, že rozhodně nemají žádnou představu o tom, jaké jsou jejich příjmy a kolik peněz mají aktuálně k dispozici.

Na příjmu domácnosti se víc podílejí muži než ženy, ukázal průzkum. Muži v průměru přinesou do domácnosti 62 procent příjmů, nicméně ženy bývají mnohem častěji hlavním správcem financí.

Kromě zmíněného bydlení a potravin míří největší výdaje domácností na děti, kulturu či dovolenou. Muži více než ženy utrácejí peníze za sport a za alkohol.

Každá druhá domácnost má nějaký úvěr, čtvrtina domácností má dokonce dva. Nejčastěji si půjčují na financování vlastního bydlení, druhým nejčastějším důvodem je půjčka na smazání dluhů a na koupi auta.

Líbil se vám článek

+13
Ano
Ne

Diskuze

9. 10. 2019  |  19:17  |  Barča Hrbáčková

No jo, znám lidi, kteří nemají na to, aby jeli na dovolenou. A co dovolenou! Nemají na to, aby šli n...Celý text

9. 10. 2019  |  13:19  |  anna

Otravujete normalni lidi , oni dobre vedi na co maji , bez vasi diagrafu ! Najdete jsi normalni c...Celý text

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK