Balík v Zásilkovně vám vydá robot. Podívejte se

Petr Kučera | 15. 5. 2019 13:00

Společnost Zásilkovna dnes otevřela své první výdejní místo, kde se o balíky postará robot nazvaný Z-bot. V pražském Obchodním centru Chodov si u něj lidé můžou vyzvednout objednané a předem zaplacené zásilky.

Do konce letošního roku plánuje Zásilkovna zprovoznit automatické výdejny na dalších čtyřech místech – v Brně, Ostravě, Plzni a na dalším místě v Praze.

Robotická výdejna má kapacitu 315 zásilek denně, vejdou se do ní balíky s maximálními rozměry 40×40×60 centimetrů a hmotností do deseti kilogramů.

„Zákazník na klávesnici Z-Botu zadá unikátní heslo přiřazené zásilce, kterou si předtím online objednal a zaplatil. A během několika vteřin drží svůj balíček v ruce,“ říká zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková. Přes automat si zatím lze balík jen vyzvednout, ne ho odeslat. 

Od letošního 24. dubna cílí Zásilkovna nejenom na e-shopy, ale i na běžné odesílatele. Přes všechny její pobočky v Česku už může odeslat balík kdokoliv. „V první fázi budeme doručovat zásilky jen na výdejny, později až do domu,“ říká výkonný ředitel Zásilkovny Ondřej Žák.

Počet výdejen loni prudce stoupl, v Česku je jich teď kolem 1800. Letos chce Zásilkovna zvýšit jejich počet na tři tisíce, čímž by se vyrovnala počtu poboček České pošty. Podle Žáka by k tomu mohlo dojít už v září nebo říjnu. Jako výdejny fungují většinou menší obchody, které se Zásilkovnou spolupracují formou franšízy. 

Budeme levnější i jednodušší, slibuje Simona Kijonková.

Pošta má novou konkurenci. Balík přes Zásilkovnu už pošle kdokoliv

Nová služba nazvaná Mezi námi láká na nižší cenu než státní pošta. Za základní cenu 65 korun umožňuje poslat balík do hmotnosti čtyř kilo a do maximálního rozměru 50 cm u nejdelší strany, přičemž součet délky, šířky a výšky nesmí přesáhnout 120 cm. Za dobírku se u Zásilkovny připlácí 19 korun, ale její využití není povinné.

Zásilkovna chce poště konkurovat i jednoduchostí z pohledu odesílatele. Místo vyplňování papírových formulářů půjde zařídit všechno elektronicky přes mobilní aplikaci. Stejně jednoduchý je výdej balíků – kód pro adresáta zavedla Zásilkovna před osmi lety, zatímco státní pošta až loni.

Automatické zařízení na výdej zboží nabízí i internetový obchod Alza.cz. Na začátku loňského roku otevřel první takzvanou prodejnu budoucnosti, kde si lze vyzvednout zboží bez asistence živé osoby, nejprodávanější položky si tu můžete těsně předtím i koupit. Prodejny zatím fungují u stanic metra Florenc, Budějovická a Můstek v Praze. Kromě toho Alza provozuje výdejní schránky nazvané Alza boxy.

Líbil se vám článek

0
Ano
Ne

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK