Inflace míří k 3 %. Zdražuje bydlení i brambory

pk | 12. 8. 2019 09:20 | 2 komentáře

Spotřebitelské ceny stouply v červenci o 2,9 % oproti stejnému období loňského roku. Oznámil to Český statistický úřad. Meziroční inflace je tak oproti červnu vyšší o 0,2 procentního bodu.

Nejvýraznější vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měla oblast bydlení. Cena elektřiny stoupla o 10,4 %, nájemného z bytu o 4 %, zemního plynu o 3,6 % a vodného a stočného shodně o 2,6 %. Druhý největší vliv má oblast potravin a nealkoholických nápojů (nárůst o 4,1 %).

Ceny zeleniny byly v červenci vyšší o 34,1 % než před rokem. Z toho cena brambor stoupla meziročně dokonce o 65,7 % (přesto se její růst po devíti měsících zastavil, oproti letošnímu červnu brambory zlevnily o 15,6 % na průměrnou cenu 22,6 Kč/kg). Uzeniny meziročně zdražily o 8 %, sýr a tvarohy o 5 %, maso o 4,5 %.

Ceny stravování a ubytování stouply o 4,2 %, samotné stravovací služby o 4,5 %. Finanční služby jsou o 5,6 % dražší než před rokem, pojištění o 4,2 %.

Naopak oděvy jsou o 3 % levnější než před rokem. O 0,7 % nižší jsou ceny v oblasti dopravy, hlavně díky zlevnění pohonných hmot a olejů o 1,4 %. Ceny v oblasti pošt a telekomunikací klesly o 1,4 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v červenci 2,6 %.

Porovnáme-li jenom letošní červenec s letošním červnem, stouply spotřebitelské ceny o 0,4 %. Může za to hlavně zvýšení sezónních cen dovolených s komplexními službami o 24,8 %, uvedli statistici. 

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

„S vyšší inflací musíme počítat i v dalších měsících. Je velmi nepravděpodobné, že by se mohla v blízké budoucnosti vrátit k cíli České národní banky, tedy tam, kde by ji centrální banka ráda viděla (dvě procenta - pozn. red.),“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Za polovinu inflace jsou odpovědné rostoucí náklady na bydlení. Nejenom ceny nemovitostí a nájmů, ale i energie, vodné, stočné a další služby, bez kterých se nelze obejít, soustavně zdražují. A jak naznačují ceny silové energie v zahraničí, například konec zvyšování účtů za elektřinu zůstává ještě v nedohlednu,“ dodává Dufek.

Čtěte víc:

Líbil se vám článek

+1
Ne
Ano

Diskuze

13. 8. 2019  |  12:28  |  Lokvwnc

Samozřejmě že se budou mít ještě hůře. Oni nejsou blbí, jen si důchodci bohužel neumí vypočítat kolik opravdu dostali. Todle je prostě nezachrání a ANO je okradlo o dost peněz.

12. 8. 2019  |  11:44  |  drcech

No aby to zvýšení penzí o 900 Kč nakonec nebylo nižší,než tzv. zákonné a důchodci na tom nebyli biti.

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK