Za rychlejší doručení dopisu si připlatíte třetinu

jih | 29. 11. 2019 15:30 | 1 komentář

Od začátku února zavede Česká pošta nový, dvourychlostní systém doručování listovních zásilek, tedy nejčastěji dopisů.

Odesílatelé si nově budou moct vybrat, zda chtějí zásilku doručit co nejrychleji, tedy následující pracovní den po dni podání, nebo si zvolí pomalejší a levnější doručení. Při volbě ekonomického doručování, jak pošta levnější způsob nazývá, bude zásilka dodána zpravidla do druhého pracovního dne po dni podání.

prioritním režimu zdraží obyčejné psaní do 50 gramů o víc než třetinu: ze současných 19 na 26 korun. Ekonomický režim (takzvaně obden) zůstane na dosavadní ceně, tedy 19 korun.

Česká pošta se prý inspirovala u ostatních evropských přepravců, kteří už tenhle způsob doručování zavedli. „Dvourychlostní doručování umožňuje, že zůstává zákazníkům možnost volby doručení bez dalšího zdražování,“ říká Petr Cinkl, ředitel divize poštovní provoz a logistika.

Důvodem pro změnu je podle něj fakt, že celkový objem listovních zásilek každoročně klesá o zhruba desetinu, naopak náklady spojené s doručováním rostou. „Pokud bychom nepřikročili k popisovaným změnám, museli bychom navyšovat ceny všech listovních zásilek,“ říká Cinkl.

Průzkum prý poště ukázal, že na rozdíl od trhu balíkových služeb preferuje většina zákazníků u listovních zásilek nižší cenu oproti rychlosti dodání.

Nový systém začne fungovat až od února, pošta už ale teď zveřejnila návod: Komu stačí pomalejší doručení, nemusí dopis speciálně označovat a nalepí na něj známku s písmenem B nebo s nominální hodnotu 19 korun. Zájemci o rychlejší variantu musí zásilku viditelně označit D+1 a nalepit známku A nebo s hodnotou 26 korun.

Líbil se vám článek

+2
Ano
Ne

Diskuze

2. 12. 2019  |  01:19  |  Franta Čermák

Přínosnější by byl příplatek za fyzické doručení, když už na doručení neexistuje žádné právo. Za fikci doručení následující den, nebo kdykoli nikdy, je jako požadovat od České pošty vydání bezdůvodného obohacení při nedoručování zásilek, které se ani neobtěžují vrátit odesílateli.

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK