Jak krize zasáhla některé hypotéky

Věra Tůmová | rubrika: Analýza | 9. 10. 2008 | 14 komentářů
Na hypotéky s fixovanou sazbou si už Češi zvykli a zdá se, že se jich už nebojí. Úvěry s variabilní sazbou je prý ale moc nelákají, tvrdí často banky. Nicméně ani nynější finanční krize její majitele v Česku vážně neohrožuje.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 10. 2008 9:38, Alex

Myslím, že banky, které tvrdí, že o hypoteku vázanou na Pribor není zájem by měli zveřejnit ve stejném objemu reklamy jako vyhlašované úrokové sazby, protože propagace bank je pouze na vyhlašované úrokové sazby. Vyjímku na našem hypotečním trhu je jen mBanka, které propaguje obě varianty společně a proto také její zkušenosti jsou jiné. další věcí je skutečnost, že mBanka vám dá marži k Priboru po celou dobu úvěrového vztahu, to např. Hypoteční banka jen na 5 let - to je také podstatná věc. Mohu se zeptat proč asi ??? Poznámky že češi jsou konzervativní je fakt úsměvné,vzpomenme si jak reagovali na platebním karty a a jak se vše naučili je to jenom o chuti bank to nabízet. Za důležité považuji informaci, že skoro ve 99% případů úrokových sazeb banky ve výročí fixace úrokové sazby zvýší úrok proti ukončené fixaci, a to někde zatraceně hodně - znám případy že rozdíl byl 2,4% p.a.(ročně). problém je v tom, že v prvním období se jedná o dumping
a pak klienta mají a hlavně o zvýšení se klient dozví až pozdě a už s tím jen obtížně může něco dělat - odjít do jiné banky, která má akci na úrokové sazby - toto dobře znají hypoteční makléři, proto je stále více klientů využívá.

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

3. 2. 2010 10:11

Alex: čím dál více lidí dnes nemá problém přejít jinam (jako například já). Jsem ochoten při každé fixaci refinancovat, není to tkaový problém, zvlášť když už to dělám poněkolikáté. Vždycky se najde banka s dobrou sazbou a bez poplatků, i bez potřeby nového odhadu. Banky to pomalu začínají chápat a stávající klienti už nedotují nové.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2010 10:09

Luboš: to je sci-fi, ale krásné. :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2010 10:08

Marže musí být uvedena ve smlouvě. Pokud není smluvně časově omezena, patí po celou dobu smlouvy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

3. 2. 2010 10:07

Variabilní Hypotéka u RB se chová v první polovině splatnosti jako kontokorent, takže se dá ukončit kdykoliv (fixace = 1 den). Při správném nastavení se dá hypotéka splatit celá v "kontokorentním" období. Tolik tedy k "riziku" této hypotéky. :-)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 1. 2009 20:06 | Luboš

Dobrý den,dnes jsem slyšel že se prý mají úrokové sazby u hypoték snížit až n a2 %. Nevíte o tom někdo něco?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 10. 2008 9:38 | Alex

Myslím, že banky, které tvrdí, že o hypoteku vázanou na Pribor není zájem by měli zveřejnit ve stejném objemu reklamy jako vyhlašované úrokové sazby, protože propagace bank je pouze na vyhlašované úrokové sazby. Vyjímku na našem hypotečním trhu je jen mBanka, které propaguje obě varianty společně a proto také její zkušenosti jsou jiné. další věcí je skutečnost, že mBanka vám dá marži k Priboru po celou dobu úvěrového vztahu, to např. Hypoteční banka jen na 5 let - to je také podstatná věc. Mohu se zeptat proč asi ??? Poznámky že češi jsou konzervativní je fakt úsměvné,vzpomenme si jak reagovali na platebním karty a a jak se vše naučili je to jenom o chuti bank to nabízet. Za důležité považuji informaci, že skoro ve 99% případů úrokových sazeb banky ve výročí fixace úrokové sazby zvýší úrok proti ukončené fixaci, a to někde zatraceně hodně - znám případy že rozdíl byl 2,4% p.a.(ročně). problém je v tom, že v prvním období se jedná o dumping a pak klienta mají a hlavně o zvýšení se klient dozví až pozdě a už s tím jen obtížně může něco dělat - odjít do jiné banky, která má akci na úrokové sazby - toto dobře znají hypoteční makléři, proto je stále více klientů využívá.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 10. 2008 17:15

Citace - ricmund / 09.10.2008 15:37

Vubec nechápu jak to souvisí s tím co jsem psal. Přečtěte si to co na co jsem odpovídal a co jsem přesně psal. Není tam nic o tom jestli si banka přihodí 0,5% nebo 3%, ale jaký je rozdíl jestli jste NOVÝ nebo STÁVAJÍCÍ klient!!!

Furt to nechápeš, co? Bance je jedno, jestli jsi nový nebo stávající klient. Oba jsou pro ni důležití. Ale banka nemůže vyrábět bez zisku, proto dá i stávajícímu klientovi současnou úrokovou míru. Očekávat, že to bude jinak, je hloupost.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2008 15:37 | ricmund

Vubec nechápu jak to souvisí s tím co jsem psal. Přečtěte si to co na co jsem odpovídal a co jsem přesně psal. Není tam nic o tom jestli si banka přihodí 0,5% nebo 3%, ale jaký je rozdíl jestli jste NOVÝ nebo STÁVAJÍCÍ klient!!!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2008 15:03

Citace - ricmund / 09.10.2008 11:50

Nevim jestli Vás odře, ale je pravda, že dostanete horší sazbu než nový klient. (když ptáčka lapají.....)


Ricmunde a rado, vy jste dva chytráci. Podle vaší logiky je chybou pekařů, že už nenabízejí rohlíky do dvacet halířů. Banka prostě vyrábí s jistými náklady, pod které nemůže jít. Vy jste si brali hypo za nějakých podmínek, ale ty se mezičasem změnily. Stačí se podívat na současné úrokové míry, hned vám bude jasný, že s těmi svými 4 % nemůžete počítat. Koneckonců, existuje nějaká konkurence, stačí se zajímat.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2008 12:52 | Jahoda František

Dnešní (9.10.08) tříměsiční dolarový LIBOR je 4,75% při oficiální úrokové míře 1,50%. Na mezibankovním trhu se tedy platí o 3,25% více než je sazba Federálního rezervního systému. Pro klienty se k tomu se pak připočítávají rizikové přirážky, které jsou nyní nejvyšší v historii (včetně krize v roce 1929). Například General Electric (největší společnost světa s ratingem AAA) připlácí ještě šest až sedm procent (platí tedy dohromady 10,75% až 11,75%). Není žádná legrace, půjčovat si v dolarech. V ČR je roční PRIBOR (od kterého se většinou odvozují refinanční sazby) 4,16% při dvoutýdenní reposazbě 3,50%. Plus rizikové přirážky (které jsou dle mých informací dvojnásobné proti stavu před rokem). Znovu opakuji, ubožáci budou platit jako mourovatí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2008 11:50 | ricmund

Nevim jestli Vás odře, ale je pravda, že dostanete horší sazbu než nový klient. (když ptáčka lapají.....)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2008 11:36 | Rada

Víte někdo jak je to s přirážkou (tzn. marží) k PRIBORU? - je dané smluvně že je stejná až do konce splatnosti hyptéky nebo se může měnit? Už mnohokrát jsem četl že po ukončení fixace nabízí banky stávajícím klientům horší sazbu než novým klientům a tak bych chtěl vědět jestli může i při variabilní úrokové sazbě banka stávajícího klienta odřít.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 10. 2008 10:16 | ricmund

Nevíme! Já úvěrů dělám celkem dost a nikde nic takového nevidim.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 10. 2008 8:21 | Jahoda František

Víte, že byl včera (ještě před hromadným snížením) tříměsiční dolarový LIBOR 4,52% při dvouprocentní oficiální krátkodobé úrokové míře? Že si české banky nepůjčují na delší období než na týden a delší trh s peněžními úrokovými sazbami téměř neexistuje? A že se docela klidně může stát, že roční konec krátkodobé úrokové křivky (na kterou se úvěry fixují) se prostě nehne, ať ČNB udělá se sazbami cokoliv? Anebo, že dokonce může vzrůst? Víte, že české hypotéční banky zvýšily rizikovou přirážku k poskytovaným úvěrům? Moje predikce je, že ubožáci s krátkodobou refinanční sazbou budou platit jako mourovatí.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Tůma

ekonom a politik

David Eder

podnikatel, Exclusive Tours

Zdeněk Tůma
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
David Eder
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services