Firmy se špatným chováním nechceme. Proč roste zájem o odpovědné investice

Jan Traxler | 2. 9. 2019

Proč se dnes firmy snaží chovat společensky odpovědně? Je to jenom móda, nebo na tom nakonec vydělají i ekonomicky? Vyplatí se do nich investovat? Přinášíme první ze tří dílů seriálu.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi 2 komentáře

2. 9. 2019  |  19:18  |  jezevec

tvrzení, že mezi investory stále větší sympatie získávají firmy, které se chovají společensky odpovědně - je hodně HODNĚ odvážné. protože normální investor se musí starat o prachy, nikoliv o jakousi PR deklaraci jakési společenské odpovědnosti - v principu by tedy společensky nezodpovědné firmy měly mít vyšší poměr cena/výkon, než akcie firem přepálených populistickým marketingem. uvedený příklad s volkswagenem je pro to typický - v době, kdy společensky zodpovědní investoři rituálně zvraceli, a ve velkém prodávali ošklivoučký smradlavoučký vw - společensky naprosto nezodpovědní jezevci počkali, až jejich společenská zodpovědnost a morální rozhořčení dosáhne numerického dna, a zalevno nakoupili. od té doby vw udělal +20%, a jistě se i zanedlouho vrátí přinejmenším na původní hodnoty, protože at se to společensky zodpovědným pozérům líbí nebo ne, vw má pořád stejný majetek výrobních prostředků, a pořád vyrábí skvělá auta která lidi chtějí kupovat. už jsem viděl i fond, který ve svém statusu explicitně deklaruje společensky nezodpovědné a jinak ošklivé firmy typu hazard, tabákový průmysl, alkohol, apod - protože díky společensky zodpovědným mlamojům jsou jejich akcie lehce podstřelené pod jejich ekonomický potenciál. což je číslo, nikoliv názor. jsem zvědav, jak se s tím autor vypořádá ...
+4
Líbí
Nelíbí
Reagovat

2. 9. 2019  |  11:52  |  HonzaV

Problém je akorát trochu v tom, že stakeholdeři nehodnotí faktickou odpovědnost firmy, ale jen její mediální obraz. Tzn. pokud nahrnu dostatek peněz do PR, z příživnického dotačního tunelu vykouzlím div ne spasitele planety. Takže přesnější otázka do perexu by byla Proč se dnes firmy snaží prezentovat společensky odpovědně?
+2
Líbí
Nelíbí
Reagovat
1/1

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK