Šest let spala, teď cena zlata roste. Víme proč

Jan Traxler | 2. 7. 2019

Cena zlata stoupla na nejvyšší hodnotu za posledních šest let. Nervozita na trzích stále roste a s ní i poptávka investorů po zlatu. Víc ho nakupují i centrální banky.

Diskuze

4. 7. 2019  |  17:49  |  Petr

To máte pravdu. České zlaté rezervy jsou na tom od desíti k pěti viz. http://www.aktualni-cena-zlata.cz/ceske-a-svetove-zlate-rezervy/ Není mi moc jasné, proč v době dobré ekonomické situace nejsou tyto rezervy navyšovány.

+41
Líbí
Nelíbí
Reagovat

2. 7. 2019  |  08:59  |  chk

Jedna věcná. Tvrdíte, že mj. roste cena zlata proto, že se čeká další "tisknutí" peněz centrálními bankami. Dva komentáře k tomuto: 1) nové peníze emitují POUZE komerční banky, nikoliv centrální banka. Takže tzv. tisknutí peněz asi myslíte pouze zvyšování rozvahy centrálních bank. 2) Že nevede k inflaci ani tisknutí přebytečných peněz jsme měli možnost sledovat během let 2010 a dál při QE. Zlato rostlo v obavě až k 1800 a pak splasklo jak pára nad hrncem. Takže tento důvod si škrtněte...

-7
Líbí
Nelíbí
Reagovat

Další příspěvky v diskuzi 27 komentářů

3. 7. 2019  |  10:53  |  Steve

Alternativně pokud ho opravdu někdo nechce mít poblíž ve větším množství lze koupit přes britský BullionVault plně alokované v trezorech v Zurichu, Singapuru, Torontu, Londýně a má i rychlejší možnost prodat 24/7 za aktuální cenu, u ETF na zlato lze prodat jen v burzovní hodiny.
Ale nějaký základ by přece jen člověk měl mít poblíž fyzicky, jinak to zajištění proti velké krizi a proti riziku protistran ztrácí dost význam.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 7. 2019  |  14:47  |  Steve

Ještě přidám pár youtube videí o komplotu při vzniku americké FED, jejím tištění peněz ze vzduchu a svinstvu novodobého frakčního bankovnictví částečných rezerv. A tedy jak důležité, aby každý měl aspoň těch pár zlatých a stříbrných uncí ve své soukromé v držbě a státu ani centrálním bankám nic jen tak nevěřil a vše rozporoval, co nám nalhávají a postupně každou sekundu neviditelně dluhovými fiat pěnězi inflací okrádají:
Americký sen - drsný animovaný film o americké centrální bance NOVĚ S DABINGEM https://www.youtube.com/watch?v=Awa0FQi3l3Y
Tajemství peněz 4 - Největší podvod v historii https://www.youtube.com/watch?v=8nJG88UDrMg
Money, Banking and the Federal Reserve https://www.youtube.com/watch?v=iYZM58dulPE
Monopoly Men (Federal Reserve Fraud) https://www.youtube.com/watch?v=CpvVsUxPL_0
+36
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 7. 2019  |  21:04  |  deprese

Zlata se nenajite
-2
Líbí
Nelíbí
Reagovat

4. 7. 2019  |  11:11  |  Steve

Prošlého jídla také ne, ale čerstvé jídlo si za zlato a stříbro jisto jistě vždy vyměníte a spousty, jako tomu bylo posledních několik tisíc let (stačí i dnes kouknout třeba na Venezuelu či Argentinu, jejich fiat měny jsou bezcenné ale za zlato a stříbro si tam jistě žijete slušně). Ale tak určitě je vhodné mít vždy nějakou zásoby trvanlivého jídla ve spíži a k tomu svoji zahrádku a nějakou tu účinnou zbraň na ochranu :-)
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat

4. 7. 2019  |  15:21  |  Steve

Pro pana chk popíši jak centrální banky TISKNOU nové peníze ze vzduchu na příkladu americké centrální banky FED:
1. Státní pokladna vydá dluhopisy 2. Vyvolené Komerční banky tyto dluhopisy/směnky nakoupí za měnu v daném státu, aby mohli vydělávat na úrocích 3. Centrální banka přes tzv. operace na volném trhu následně vydá šeky komerčním bankám výměnou za dluhopisy vydané původně státní pokladnou.
Aby centrální benka mohla zaplatit komerčním bankám vytáhne svoji digitální šekovou knížku a vystaví umělý, podvodný šek, který nikdy nebude muset proplatit protože je vázán na účet, který má stále nulový zůstatek (tímto právě vytvoří peníze z ničeho)
A voila nové peníze "vytisknuté" z ničeho centrální bankou jsou na světě.
Ve skutečnosti si tedy centrální banka a státní pokladna jen vyměňují dluhopisy (směnky) a využívají komerční banky jako prostředníky, aby si běžný ovčánek myslel, že si nové peníze nemohou jen tak natisknout. (v USA ale majitelé komerčních bank ve skutečnosti od roku 1913 vlastní centrální banku FED, běžný američan si stále myslí, že je státní)
Čáry máry fuk a jako zázrakem tu máme novou měnu (které většina říká peníze - peníze by ale měli držet na dlouhém období hodnotu, což je případ jen zlata a stříbra)
Tento process probíhá stále dokola a ty vyvolené, centrální bankou vybrané komerční banky tím bohatnou, ale zadlužují obyvatele daného státu a zvyšují státní dluh.
Ve výsledku se nakonec v centrální bance nakonec hromadí dluhopisy a ve státní pokladně "vytisknutá" měna/peníze. (dnes to samozřejmě probíhá digitálně v jedničkách a nulách)
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat

4. 7. 2019  |  17:49  |  Petr

To máte pravdu. České zlaté rezervy jsou na tom od desíti k pěti viz. http://www.aktualni-cena-zlata.cz/ceske-a-svetove-zlate-rezervy/ Není mi moc jasné, proč v době dobré ekonomické situace nejsou tyto rezervy navyšovány.
+41
Líbí
Nelíbí
Reagovat

4. 7. 2019  |  18:58  |  Karel

Souhlasím s Vámi Steve, investice prostřednictvím ETF není tak bezriziková,jak by se mohlo zdát. Nedávno před jejich rizikem varoval i Jack Bogle,zakladatel Vanguardu, správce aktiv, který stojí za prvním ondexovým fondem vůbec. Pokud padá cena několika velkých titulů vložených do ETF, padá i cena samotného ETF a díky ní i cena dobrých firem,které by byly do těchto nástrojů vloženy, a to i kdyby jejich fundamenty byly fantastické. Je třeba také zmínit velké riziko pákových ETF (v případě Au a Ag např AGQ,USLV,UGLD,DGLD) - v jejich případě vůbec není vhodné držet je delší dobu - je matematicky jednoduše prokazatelné,že procentní pokles u nich znamená byšší ztrátu, než zisk v případě jejich růstu o stejné procento. Myslím, že se oba vcelku shodneme. Naprosto uznávám,že pokud by zdefaultoval celý monetární systém nebo došlo "jen" na vysokou míru inflace, je fyzická držba zlata nepochybně tou nejlepší alternativou. Nicméně, pokud má brzy přijít recese (nikoli default systému) a Vy na ní chcete vydělat podobně jako při té minulé (2008) třeba George Soros, John Paulson či Kyle Bass, je nejlepší investovat do těžařů - už jsem výše popsal, proč jejich cena v případě růstu ceny zlata "vyletí" mnohonásobně více než samotné zhodnocení fyzického zlata.
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat
3/3

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK