Očima expertů: Jíst, či nejíst?

Ondřej Tůma | 11. 1. 2019

Obědy zdarma. To je, oč tu běží. Pro všechny děti ve školkách a školách? Jen pro rodiny s dávkami? Nebo snad pro nikoho?

Diskuze

11. 1. 2019  |  09:28  |  Maria

Oběd zadarmo a v ruce mobil za 10000.Ovoce do škol v odpadkových koších a s jogurty zadarmo se hrají bitvy v parku.Chce to promyslet,možná i okopírovat,sousední Německo to taky řeší.V současné době stojí rodiče oběd ve škole 25 kč,zbytek platí stát,podpora je to velmi vysoká.Dotují se i menzy,chtělo by to vyčíslit,kolik za to všrchno stát ročně vydává...

+16
Líbí
Nelíbí
Reagovat

11. 1. 2019  |  08:29  |  Ramesse II.

Bohužel jsme si jako systém zvolili kapitalismus a tak po 30 letech jeho usilovného budování jsme tam, kde je to v kapitalismu normální - tedy máme řádově 100.000 hladovějících dětí (v USA jakožto výspě kapitalismu musí dostávat potravinovou pomoc více než 20 miliónů lidi, tak to prostě v kapitalismu chodí, že lidé mají hlad).

Pokud to vláda chce alespoň trošku kompenzovat, tak zrovna u dětí v mateřských školách a na základních školách mi to připadá naprosto správné. Děti by neměli trpět hladem jen proto, že dospělí blbě volí politiky a nesmyslně mění státní režimy k horšímu, děti za to přece nemohou.

Osobně bych jen provedl drobnou změnu v tom, že by oběd nebyl zcela zdarma, ale s poplatkem, který by nebyl bariérou, ale současně by zamezil plýtvání, tedy někde na úrovni 5 Kč denně.

-12
Líbí
Nelíbí
Reagovat

Další příspěvky v diskuzi 23 komentářů

16. 1. 2019  |  12:21  |  Minea

Asi by jste se divil, kolik rodičů má problém s placením obědů v MŠ. Smz. jejich děti na obědy chodí, ale prolém bývá s úhradou... Když jedno dítě chodí do školky a s druhým je matka na rodičáku, otec pobírá mzdu blízkou minimální, pak najít peníze na stravné je někdy obtížné. Navíc se platí školkovné a to mnohde je do tisíců, zdarma ho mají jenom předškoláci. Školky pak tyto platby z rodičů mámí několik měsíců (ano už jsem se setkala i se splátkovým kalendářem) a smz. jim to narušuje rozpočet. Ale v komentáři, co jsem napsala, jsem měla na mysli hlavně, že děti ve školce obědy nevynechávají z různých vrtochů a vychovatelky na ně převážně dohlédnou, aby většinu oběda zbaštily.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

16. 1. 2019  |  14:29  |  josef

Se skolkovnym nemate pravdu. To socialni pripady na zadost platit nemusi.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

16. 1. 2019  |  18:36  |  Příslušník nižší střední třídy

Jízdné zdarma pro děti a důchodce v Praze sice nezvýšilo náklady, snížilo ale příjmy.
V případě dotace 75% na jízdné pro studenty a seniory šlo o snížení příjmů z jízdného a zároveň dopravci uvádí, že se zvýšil počet přepravovaných osob, celkově je tedy nárůst větší, než by byl při zachování přepravního výkonu (což se očekávalo).
Dotace 75% na jízdné je podle mě téměř přesnou paralelou k těm obědům. Určité rozdíly tam samozřejmě jsou, například v tom, že doprava je dotovaná na kilometr a nyní je ještě dodatečně dotovaná 75%-ní dotací pro vybrané skupiny obyvatel. Obědy jsou dotované zhruba ze 75% a dotace by se zvýšila na 100%. Také by se to dalo prezentovat jako dodatečná dotace ve výši 25%.
Odhad pro rok 2019 je, že náklady na slevu 75% v dopravě budou 5,8 miliardy korun, tedy ještě více, než kolik by podle odhadu stály "obědy zdarma".
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat
3/3

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK