Očima expertů: Jíst, či nejíst?

Ondřej Tůma | 11. 1. 2019

Obědy zdarma. To je, oč tu běží. Pro všechny děti ve školkách a školách? Jen pro rodiny s dávkami? Nebo snad pro nikoho?

Diskuze

11. 1. 2019  |  09:28  |  Maria

Oběd zadarmo a v ruce mobil za 10000.Ovoce do škol v odpadkových koších a s jogurty zadarmo se hrají bitvy v parku.Chce to promyslet,možná i okopírovat,sousední Německo to taky řeší.V současné době stojí rodiče oběd ve škole 25 kč,zbytek platí stát,podpora je to velmi vysoká.Dotují se i menzy,chtělo by to vyčíslit,kolik za to všrchno stát ročně vydává...

+17
Líbí
Nelíbí
Reagovat

11. 1. 2019  |  08:29  |  Ramesse II.

Bohužel jsme si jako systém zvolili kapitalismus a tak po 30 letech jeho usilovného budování jsme tam, kde je to v kapitalismu normální - tedy máme řádově 100.000 hladovějících dětí (v USA jakožto výspě kapitalismu musí dostávat potravinovou pomoc více než 20 miliónů lidi, tak to prostě v kapitalismu chodí, že lidé mají hlad).

Pokud to vláda chce alespoň trošku kompenzovat, tak zrovna u dětí v mateřských školách a na základních školách mi to připadá naprosto správné. Děti by neměli trpět hladem jen proto, že dospělí blbě volí politiky a nesmyslně mění státní režimy k horšímu, děti za to přece nemohou.

Osobně bych jen provedl drobnou změnu v tom, že by oběd nebyl zcela zdarma, ale s poplatkem, který by nebyl bariérou, ale současně by zamezil plýtvání, tedy někde na úrovni 5 Kč denně.

-12
Líbí
Nelíbí
Reagovat

Další příspěvky v diskuzi 23 komentářů

16. 1. 2019  |  18:36  |  Příslušník nižší střední třídy

Jízdné zdarma pro děti a důchodce v Praze sice nezvýšilo náklady, snížilo ale příjmy.
V případě dotace 75% na jízdné pro studenty a seniory šlo o snížení příjmů z jízdného a zároveň dopravci uvádí, že se zvýšil počet přepravovaných osob, celkově je tedy nárůst větší, než by byl při zachování přepravního výkonu (což se očekávalo).
Dotace 75% na jízdné je podle mě téměř přesnou paralelou k těm obědům. Určité rozdíly tam samozřejmě jsou, například v tom, že doprava je dotovaná na kilometr a nyní je ještě dodatečně dotovaná 75%-ní dotací pro vybrané skupiny obyvatel. Obědy jsou dotované zhruba ze 75% a dotace by se zvýšila na 100%. Také by se to dalo prezentovat jako dodatečná dotace ve výši 25%.
Odhad pro rok 2019 je, že náklady na slevu 75% v dopravě budou 5,8 miliardy korun, tedy ještě více, než kolik by podle odhadu stály "obědy zdarma".
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat

16. 1. 2019  |  14:29  |  josef

Se skolkovnym nemate pravdu. To socialni pripady na zadost platit nemusi.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

16. 1. 2019  |  12:21  |  Minea

Asi by jste se divil, kolik rodičů má problém s placením obědů v MŠ. Smz. jejich děti na obědy chodí, ale prolém bývá s úhradou... Když jedno dítě chodí do školky a s druhým je matka na rodičáku, otec pobírá mzdu blízkou minimální, pak najít peníze na stravné je někdy obtížné. Navíc se platí školkovné a to mnohde je do tisíců, zdarma ho mají jenom předškoláci. Školky pak tyto platby z rodičů mámí několik měsíců (ano už jsem se setkala i se splátkovým kalendářem) a smz. jim to narušuje rozpočet. Ale v komentáři, co jsem napsala, jsem měla na mysli hlavně, že děti ve školce obědy nevynechávají z různých vrtochů a vychovatelky na ně převážně dohlédnou, aby většinu oběda zbaštily.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

16. 1. 2019  |  08:48  |  josef

jizdne pro deti zdarma znamenalo odpusteni ceny cca 1200 za rok pri nezvysenych nakladech na vozy. Obedy zdarma znamenaji petinasobne naklady na samotne suroviny a MSMT udava i zvyseni nakladu na zamestnance a vybaveni kuchyni.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

15. 1. 2019  |  20:11  |  Příslušník nižší střední třídy

Souhlasím. Když se zvyšovala sleva na dani za děti (kterou v době nízké nezaměstnanosti využívá určitě přes 95% rodičů), tak nikdo nevyváděl, že tím ostatní dotují i bohaté rodiče. Teď se má zvýšit dotace obědů z cca 75% na 100% a všichni takzvaní odborníci se mohou pominout. Je to jen bouře ve sklenici vody.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

14. 1. 2019  |  19:01  |  ONA

....a PROTO ....nefunkčních systémů.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

14. 1. 2019  |  18:59  |  ONA

Rozdělování na bohaté a chudé je stále ROZDĚLOVÁNÍ. Pokud dotovat obědy,tak všem a kompenzovat to na sociálních dávkách a vést děti od útlého věku k zodpovědnosti za sebe i své okoli ,ale politikům vyhovuje závislost , kontrola a moc a proti tolik nefunkčních systémů.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

14. 1. 2019  |  15:13  |  Příslušník nižší střední třídy

Plýtvání by určitě šlo snížit. Například tak, že by se u výdejního okénka odečetlo třeba těch 25 Kč a pokud by dítě odevzdalo prázdný talíř, tak by mohlo projet čtečku u okénka, kde se odevzdává použité nádobí a tím by se 25 Kč na kartu vrátilo (oběd bez doplatku). Byla by potřeba jedna čtečka navíc, mírná úprava software a možná trochu dozoru, aby děti nepodváděly.
Náklady navíc by se pravděpodobně vrátily na ušetřených surovinách (ani dnes nemají děti velkou motivaci říct si o menší porci). Věřím, že i bohatší rodiče by děti tlačili k tomu, aby méně plýtvaly a aby nemuseli platit nic nebo jen velmi málo (určitě bych toleroval a neřešil pokud by moje dítě 2x nebo 3x nedojedlo a kdybych zaplatil 50 nebo 75 Kč za měsíc).
Navíc by to poskytlo zpětnou vazbu rodičům i zřizovateli. Ze získaných dat by se dali dělat výstupy a pokud by v některé jídelně děti vracely výrazně nadprůměrně množství stravy, tak by i zřizovatel hned věděl, že něco není v pořádku.
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat

14. 1. 2019  |  10:01  |  Příslušník nižší střední třídy

Místo výrazu "oběd zdarma" by se mohl používat třeba výraz "oběd bez doplatku", případně by se dalo hovořit o zvýšení dotace na 100%. Možná by to většinu lidí tak nedráždilo.
Zajímavé je, že školní obědy jsou dotované ze 75% (podle toho, co jsem četl) a to nikomu nevadí. A když se má dotace zvýšit z 75% na 100%, tak je z toho neskutečný povyk.

Další pro mě zajímavé je například to, že když v Praze zavedli MHD bez poplatku pro děti do 15 let (tedy pro děti chudých i bohatých rodičů), tak se to obešlo bez emotivně vypjatých diskusí. Nevzpomínám si, že by TOPka bila na poplach a varovala, že všichni zaplatíme jízdné i dětem bohatých rodičů.
Podle mě by debata měla být o tom, co dalšího bude obec nebo stát dětem 100% dotovat.
Když si příslušník nižší střední třídy sečte, kolik ho stojí různé služby pro děti, tak je to skutečně děsivé a chápu, že většina se vzmůže na jedno, maximálně dvě děti.
Zajímalo by mě, jestli chytrolíni (v článku označení jako experti) mají představu, kolik stojí různé služby pro děti. Například škola v přírodě, tábor, školní družina, zájmové kroužky, školní plavání, školní bruslení, lyžařský výcvik...
Když přišlo první ze dvou dětí na základní školu, tak jsem byl v šoku za co všechno a KOLIK musíme platit a úvahy o dalším dítěti přestaly být aktuální.
Ano, většina těch aktivit není povinná a ani nezbytná, ale kdo si "pořídí" třetí dítě s vědomím, že pravděpodobně bude muset dvěma, které už má, odepřít třeba lyžařský výcvik nebo oblíbený letní tábor?
Navýšení dotace obědů na 100% by vyšlo na 5,4 miliardy korun. To je podle mě celkem zanedbatelná částka. Například na důchody vydá stát v roce 2019 téměř 100x tolik.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

13. 1. 2019  |  11:07  |  Soňa

Ano, já jsem také samoživitelka se směšnými alimenty. Sama jsem se vypracovala, tak jsem potrestána. Nedostávám dětské přídavky, nepřispívali mi na školku, na bydlení atd. Jen platím vysoké daně.
+2
Líbí
Nelíbí
Reagovat
1/3

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK