Almužna bohatým může být OK

Michal Kašpárek | 11. 1. 2019

Parky, školy, knihovny, informační centra, parkovací místa a další veřejné služby můžou bezplatně využívat i ti nejbohatší. „Asociální socialismus“ někdy dává smysl.

Diskuze

11. 1. 2019  |  15:30  |  chk

Základní chyba Kašpárkovy úvahy je už v samotném začátku. Je to totiž celé opačně. Ty veřejné statky, které (K)kašpárek jmenuje, platí právě hlavně ti bohatí a chudí je využívají víceméně zdarma.

+22
Líbí
Nelíbí
Reagovat

4. 2. 2019  |  11:12  |  Omasta. To je tedy nelogické

Že vlastně chudí přispívají na napájecí stanice pro elektromobily a pořizovací cenu elektromobilu.
Mají to udělat tak, že dají daň k ceně normálních automobilů nebo zvýší silniční daň či spotřební daň z paliva a z toho budou platit dotace pro elektromobily.

U obědů vlastně bezdětní a s odrostlými dětmi dotují jídlo. Takže je spávné, když obědy zdarma budou jako přídavný benefit k sociálním dávkám.
Uvědomte si, že bohatí jsou progresivně zdaňovaní i když by byla rovná daň, protože dostanou důchod neodpovídající zaplaceným odvodům. I lékařskou péči dostanou stejnou, i když platí víc.

-2
Líbí
Nelíbí
Reagovat

Další příspěvky v diskuzi 25 komentářů

4. 2. 2019  |  11:12  |  Omasta. To je tedy nelogické

Že vlastně chudí přispívají na napájecí stanice pro elektromobily a pořizovací cenu elektromobilu. Mají to udělat tak, že dají daň k ceně normálních automobilů nebo zvýší silniční daň či spotřební daň z paliva a z toho budou platit dotace pro elektromobily.
U obědů vlastně bezdětní a s odrostlými dětmi dotují jídlo. Takže je spávné, když obědy zdarma budou jako přídavný benefit k sociálním dávkám. Uvědomte si, že bohatí jsou progresivně zdaňovaní i když by byla rovná daň, protože dostanou důchod neodpovídající zaplaceným odvodům. I lékařskou péči dostanou stejnou, i když platí víc.
-2
Líbí
Nelíbí
Reagovat

1. 2. 2019  |  13:25  |  Karel

Fakta ze školy Praha 800 žáků z toho 15 nemá na oběd cena oběda 90 Kč - 30 Kč platí rodiče 60 Kč stát přes obecní úřad ty co nemají 1200 Kč pro dvě děti na oběd by rádi jedli ty děti co dostávají 3000 Kč kapesného oběd ani neodhlási navrhuji 3 party do 100000 rocně mezi a nad 1000000 a finančák by jen nahlásil za minulý rok A B nebo C
+2
Líbí
Nelíbí
Reagovat

19. 1. 2019  |  09:21  |  xxx

Baterie sice jsou "docela levné", ale uložit do nich 1kWh energie a zase ho dostat zpátky stojí se současnými bateriemi vždycky víc, než ho odebrat ze sítě a to včetně poplatků na solární cary, daně z elektřiny i DPH. Takže taková myšlenka nedává ekonomický smysl.
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat

18. 1. 2019  |  17:18  |  czhunter

"Dokonce jsem videl nejaka individua ktera to dotahla jeste dal, ze by se pomoci baterii elektromobilu mela vyvazovat sit opacne ..."
Neboli koncept "smart grid". Ale tato úvaha k využívání elektrických aut jako "balancerů" sítě už se nepoužívá - tak se uvažovalo před deseti lety, když se myslelo, že baterie budou strašně drahé a bude vhodné nějak využít ty, co jsou v autech. Protože se ukazuje, že baterie budou ve skutečnosti docela levné, tak už se s tímto neuvažuje.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

17. 1. 2019  |  15:17

O nabijeni elektromobilu pomoci nestabilnich OZE, ale ta myslenka je uplne prastena. To jakoze kdyz nebude svitit slunko a/nebo foukat, tak se mi proste nenabije auto a nepojedu do prace?
Dokonce jsem videl nejaka individua ktera to dotahla jeste dal, ze by se pomoci baterii elektromobilu mela vyvazovat sit opacne - takze prijedu domu, pichnu auto do nabijecky, a rano zjistim ze mi dojezd oprovi vcerejsku jeste klesl protoze v siti nebylo dost energie a tak si vzali z me baterie. To by byl teda skutecny narez.
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat

17. 1. 2019  |  10:21  |  HonzaV

Milá Xenie. Nechtěl jsem nikoho urazit. Má samoživitelka byla příklad té, která služeb knihovny nevyužívá. Nepochybuji, že jsou i jiné samo- i nesamoživitelky, sečtělejší než kdokoli z nás. Děkuji za vaši reakci, byť mi trochu vrtá hlavou, jak ministryně zaplatí cokoli na daních, když je naopak z daní živa. Vaše věty začínající slovem "Tolik" mě - zejména v letošním roce - vytáhly koutky vzhůru. Přeji vše dobré!
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

16. 1. 2019  |  08:50  |  josef

Tak to jste pobavil. Ten Vas skutecne bohaty clovek jen za restaurace v CR zaplati vyssi DPH nez Vy dan z prijmu+DPH. Nebo si myslite, ze potraviny, restaurace, atd. resi vzdy v zahranici?
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

14. 1. 2019  |  22:11  |  chk

Šmarjá, to jste mě teda chytil za slovo. Můžeme hodiny debatovat kde je linie mezi bohatými a chudými, případně "superbohatými", a jaké daně platí. Myšlenka byla, že ty statky platí ta bohatší polovina.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

14. 1. 2019  |  18:11  |  czhunter

Skutečně bohatí lidé ve skutečnosti žádné statky neplatí.
Platí je zejména střední třída, která má získává zdroje na živobytí z práce. Bohatí lidé, jejichž příjmy jsou tvořeny zejména výnosy (kapitálové, ze statků, dividendy - obecně z držení majetku) mají tak dobře optimalizované daně, že platí maximálně spotřební daň a DPH, a to ještě málokdy v ČR (protože v Holandsku mají i Rolls-Royce levnější).
+2
Líbí
Nelíbí
Reagovat

12. 1. 2019  |  22:18  |  Marcela

Nejsou obědy zdarma pro všechny jen další způsob, jak tunelovat státní pokladnu? Kdo bude kontrolovat kvalitu obědů? Všichni, ať už je nám dvacet nebo padesát, si dokážeme vzpomenout, co jsme jedli ve školních jídelnách a nejsou moc pěkné vzpomínky. Navíc obědy ve školní jídelně dostanou socko-nálepku. Děti už tam budou chodit nejen s odporem k těm blafům, které tam často vaří, ale i s vědomím, že jejich rodiče to neplatí a je to zadarmo, takže bez špetky vděčnosti. Nebudou mít důvod k tomu si obědy ani odhlašovat - plýtvání zaplatí stát. Kde je ono výchovné - bez práce nejsou koláče? K čemu jsou sociální dávky?
Je moc hezké, jak se rozhazuje, ale za pár (desítek) let, až se změní demografická křivka a bude moc pobírajících a málo pracujících, pak si všichni svou nadutost s jakou jsme vítali tyhle změny už ani neuvědomíme...
+7
Líbí
Nelíbí
Reagovat
1/3

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK