Valorizace důchodů 2019. Rekordní růst penzí

Monika Veselíková | 4. 1. 2019

Důchodci se letos dočkají nejmarkantnějšího zvýšení penzí za posledních dvacet let. Průměrná starobní penze vzroste o devět set korun, penzisté starší pětaosmdesáti let dostanou ještě tisíc korun navrch. Víc napoví kalkulačka valorizace.

Diskuze

6. 1. 2019  |  07:58  |  Mirek

Fascinuje mne jak se uměle nafukuje valorizace důchodů!!! Vzniká pocit,že se důchodcům neustále zvyšuje životní úroveň,opak je ale pravdou!! Například nynější "rekordní" navýšeni důchodů. Než k němu fyzicky došlo,tak zdraženi energijí,potravin,benzínu atd.toto navýšení dávno anulovalo. Valorizace důchodů je jen částečné vyrovnáni životních nákladů,nic víc !!!

+89
Líbí
Nelíbí
Reagovat

4. 1. 2019  |  18:01  |  czhunter

Já bych chtěl jen dodat, že nechci důchodcům žádné peníze brát, a rozhodně si přeji, aby jich měli víc.

A vláda prostě MUSÍ přijít s reformou, která zajistí financovaná i z jiného zdroje, než je POUZE "sociální pojištění" ( = daně) placené z mzdových nákladů na zaměstnance (OSVČ neplatí prakticky nic a jiné právnické osoby už vůbec nic).
Současný model je při lehce predikovatelné demografii neudržitelný. Důchodců přibývá oproti zaměstnancům příliš rychle na to, aby to mohl táhnout pouze růst mezd.

-14
Líbí
Nelíbí
Reagovat

Další příspěvky v diskuzi 45 komentářů

16. 9. 2019  |  15:23  |  Marta Čeganová

Nemluví se o pozůstalostních důchodech, ty by se měly zvýšit, protože když z manželů obou důchodců 1 zemře a ten druhý si chce udržet byt a určitou úroveň musí se velmi uskrovnit.
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat

14. 7. 2019  |  21:34  |  Darina

Samotnou by mě moc zajímalo, jak se spotřební koš důchodců tvoří, ale nikde jsem (aspoň zatím) spolehlivou informaci nenašla. Jen tu, že se do něj nepočítá imputované nájemné (náklady na pořízení vlastního bydlení). Cca 70 % důchodců bydlí ve vlastním, tak asi proto.
Složení spotřebního koše pro r. 2019 dle ČSÚ (v závorce uvádím, kolik procent to u mě jako u důchodce dělalo v r. 2018: potraviny a nealkoholické nápoje - 17,8 % (29,3 %) alkoholické nápoje, tabák 4,1 % (3,3 %) odívání a obuv 4,1 % (1,9 %) bydlení, voda, energie, paliva 25,7 % (16,4 % - ve vlastním zatepleným) bytové vybavení, zařízení domácnosti, opravy 5,8 % (18,2 %) zdraví 2,45 % (8,3 %) doprava 10,2 % (5,8 %) pošty a telekomunikace 2,88 % (7 %, z toho jen 10,2+2,88 17,8+internet 3,7 %) Tyto položky celkem 69,23 % (90,2 %)
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

23. 5. 2019  |  11:09  |  Foltýn

Vláda i media neberou v úvahu spotřební koš důchodců a uvádí se lživé informace o "inflaci". To co si musíme kupovat, léky, energie, voda, chléb, máslo, ovoce, zelenina... ceny rostou ne o procenta, ale o násobky. Stydím se za takovou vládu stejně jako opilce v čele státu.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 4. 2019  |  21:48  |  Josef

Duchodcum se melo pridat davno. Aspon Babis to dela. Ale 900korun je porad malo proc ne treba aspon 1500kc.
+3
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 4. 2019  |  12:47  |  Ant.

Kčemu nám to je. Vše se všechno zdražuje.
+3
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 4. 2019  |  11:48  |  šakal

Zajímavé je, že je pořád vyvolávaná debata - kde se bude brát na důchody? Jetšě ale neproběhla debata, kde se bude brát na extremě stoupající platy gaunerů z poslanecké sněmovnu senátu soudců prokurátorů atd.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 4. 2019  |  09:06  |  José

Jsem v důchodu 2 roky pracoval jsem od vojny ve 3 směnném provozu v chemické výrobě mám kolem 15 000 kč NESTĚŽUJI SI.Můj známý stejně starý jako já po revoluci různě podnikal vystřídal toho celkem dost,na sociální odváděl minimum,dnes plače,že má malý důchod a proto si musí přivydělat co k tomu dodat.
+3
Líbí
Nelíbí
Reagovat

9. 3. 2019  |  21:26  |  koks

Průběžný důchodový systém je při vhodném nastavení trvale udržitelný. Nejvíce se obávám privatizace důchodového systému - a že si soukromé fondy brousí zuby, aby se zmocnily ohromného balíku peněz. Důkazem budiž důchodové připojištění, fond nepřispívá nic, jen stát a zaměstnavatel.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

14. 2. 2019  |  18:39  |  hellouboys

Co se týká diskuse ‚zásluhovost versus solidarita', tak je opravdu potřeba mít oba tyto principy v balanci, v harmonii. Zásluhovost je velmi důležitá, na druhou stranu musíme také pomáhat těm, kteří pracovali a mají nízké důchody," řekla Maláčová...
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Jenže zvýšením pevného základu, milá, zlatá, pomáháte především těm co nepracovali a neplatili...Kikánům a asociálům... Co se takhle vrátit k výši odvedeného sociálního pojištění a odpracovaných let...? Případně posílit vliv odpracovaných let na výši důchodu...? Posílit zásluhovost! Tedy naprosto opačný přístup...? Jinak. Znám mnoho podnikatelů, kteří se okamžitě, co jim to bylo umožněho, vrhli na co nejnižší sociální pojištění s cílem vytřískat co nejvíce. Odpočet daně na benzín jim hradíme dokonce třicet let po hadru...A ejhle, ono jim to opět vychází a dnes jsou tímto systémem protěžováni oproti těm, kterým mzdové oddělení strhlo vždy plný knedlík! Totéž s daněmi... O nějaké spravedlnosti a harmonii ve smyslu, že někdo pracoval a má nyní nízký důchod nemůže být ani řeči, protože jde o velmi povrchní a nic neříkající kriterium... Váš pohled na balanc a harmonii je směšný a jednostranný, Maláčová... Čest!
+4
Líbí
Nelíbí
Reagovat

1. 2. 2019  |  20:34  |  Eva Tobiaskova

Hnus samy poslanci si pridavaji a duchodci aby chciply to je moto vlady
+1
Líbí
Nelíbí
Reagovat
1/5

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK