Smrt blízkého. Jak se to má s účtem v bance a kdy zrušit odběr energií?

Monika Veselíková | 3. 1. 2019

Vyřízení pozůstalosti mimo jiné obnáší také rušení bankovních účtů nebo telefonního čísla. Peníze.cz poradí, co je potřeba zařídit a jaké jsou možnosti.

Diskuze

3. 1. 2019  |  07:39  |  Jirka

Co mně v článku zásadně chybí je to, jak postupovat, když zemřelý měl na sebe sjednáno pojištění (auto, majetek, životko, úraz apod.). Podle mně je třeba každou pojistnou smlouvu ihned zrušit, protože pokud škoda např. na majetku vznikne po úmrtí pojistníka, považuje po úmrtí pojišťovna pojistku za neplatnou a odškodnění nevyplatí. Variantou taky je převést pojistnou smlouvu na pozůstalého, případně uzavřít pozůstalým novou pojistnou smlouvu se stejnými nebo jinými parametry. Jak to vlastně je?

+26
Líbí
Nelíbí
Reagovat

22. 1. 2019  |  20:43  |  Věra

Dobrý den. Mě by zajímalo kdy banka ruší Účet v případě když se pozůstalí ani o účtu nedozví. My se dnes po 9ti letech dozvěděli že měl otec u CS účet na kterém bylo 20 řidič . Dnes na něm není nic.

-2
Líbí
Nelíbí
Reagovat

Další příspěvky v diskuzi 15 komentářů

3. 1. 2019  |  09:11  |  Era POŠTOVKA

mou zkušeností s poštovní spořitelnou při rušení účtu je následující. V září 2012 mi zemřel člověk blízký. Poštovní spořitelna nadále účtovala poplatky za vedení, dokonce i za používání karty. Když jsem na pobočku donesl následující rok v dubnu potvrzení od notářky že jsem dědic, tak to ještě dokonali poplatkem za "vidimaci". Všechovšudy okradli mrtvého člověka, respektive pozůstalé o 1200,-kč.
+6
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 1. 2019  |  08:20  |  vodovod

A jak je to v případě když uzavřu Smlouvu o darování pro případ smrti . Majetek uvedený ve smlouvě přechází na obdarovaného, ovšem jak postupovat při rušení účtů, pojistek atd.? Zřejmě i v tomto případě si předvolá notář osobu, která mu poskytne potřebné údaje . Tuto ustanovení je trochu nedotažené a zkoušela jsem zjistit jak postupovat, ale ani advokát nebyl schopen problém upřesnit. :-(
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 1. 2019  |  07:39  |  Jirka

Co mně v článku zásadně chybí je to, jak postupovat, když zemřelý měl na sebe sjednáno pojištění (auto, majetek, životko, úraz apod.). Podle mně je třeba každou pojistnou smlouvu ihned zrušit, protože pokud škoda např. na majetku vznikne po úmrtí pojistníka, považuje po úmrtí pojišťovna pojistku za neplatnou a odškodnění nevyplatí. Variantou taky je převést pojistnou smlouvu na pozůstalého, případně uzavřít pozůstalým novou pojistnou smlouvu se stejnými nebo jinými parametry. Jak to vlastně je?
+26
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 1. 2019  |  06:55  |  KAB

Klinická smrt je medicínský termín, nikoliv právnický - takový člověk žije, může ale mít ustanoveného opatrovníka atd. Tedy vůči němu se postupuje stejně jako vůči každému, kdo není schopen právních úkonů.
+3
Líbí
Nelíbí
Reagovat

3. 1. 2019  |  04:35  |  Tomáš

Jak je to asi v případě klinické smrti?
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat
2/2

Vložit komentář

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK