Štědré a veselé, přesto za pakatel

Jana Poncarová | rubrika: Jak na to | 11. 12. 2018 | 6 komentářů
Češi letos za vánoční dárky plánují utratit přes šest tisíc korun. Průměrnou rodinu stojí svátky klidu a míru kolem 30 tisíc. Téměř pětina lidí má zkušenosti s předvánoční půjčkou. Mnohdy zbytečně. Vánoce se dají důstojně zvládnout i za mnohem míň peněz. Na čem můžete ušetřit a nepřijít při tom o vánoční pohodu?

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 12. 2018 9:07, Miki

Možná budu mít minusy. Přečetla jsem si článek. Sleduji co se děje o Vánocích a musím napsat, že svět se zbláznil. Jsem starší ročník a Vánoce v mém dětství byly o něčem zcela jiném. Tehdy neexistovaly současné technické vymoženosti a dárky byly víceméně praktické. Byla jsem šťastná když mi táta koupil v antikvariátu nějaké knihy - to byl nejkrásnější dárek. Je rozdíl kupovat dárky jednomu nebo dvěma dětem. My byli čtyři sourozenci , otec pracoval , maminka ne- byla nemocná . Učili jsme se skromnosti a v dospělosti se nám to vyplatilo. Vánoce nejsou o tom kdo dostane spoustu nejdražších dárků . Vánoce jsou o klidu a pocitu štěstí, že se celá rodina sejde ve zdraví , zazpívá si koledy ( někde se i pomodlí ) posedí spolu .... Možná jsem naivní a mám zcela jinou představu - ale mé vzpomínky na dobu dávno minulou jsou krásné . A ozdoby na stromeček? Hihi - vlašské ořechy se zabalily do staniolu , nebo nastřádaných lesklých papírků z bonbonier , maminka udělala domácí čokoládu do formiček a ta se také zabalila a pověsila na stromeček. Udělali jsme si řetězy z barevných papírů ... bylo to krásné . Dnes? to nejsou Vánoce - honička, blázinec, přejídání , vyhazování peněz z oken . Přeji všem kdo mne čtou krásné a klidné Vánoce, plné lásky, porozumění, zamyšlení a rozjímání o tom, jak udělat život lepší . I těm, kdo mi dají minusy :-D .

+25
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 6 komentářů)

11. 12. 2018 11:49 | Zdeněk

Přesně! Lépe bych to nenapsal :)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 12. 2018 11:43 | Breberuska9

Tak to je príma byznis, když stačí vyrazit někam do lesa nebo do parku a ty šisky si zadarmo nasbírat :-)Za tu dobu, než člověk proběhne obchod a vystojí si frontu u pokladny si jich v lese nasbírá celý pytel :-)
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 12. 2018 11:36 | Breberuska9

Já si myslím, že vánoce jsou především takové, jaké si je sami uděláme, taky si pamatuju doby, kdy jsem se do poslední chvíle štavla jako zvěř, pekla 15 druhů cukroví, které se nakonec stejně nesnědlo a cpalo se to do mrazáku, sháněly se dárky na poslední chvíli a v podstatě byl člověk nakonec rád, že už to je za námi. Už pár let to řeším jinak, hlavně v klidu. Výzdobu si udělám vlastní, přírodní, cukroví peču jen tolik, co sníme, dárky nakupuji s předstihem a s rozmyslem. Vánoce přece nejsou o tom, abychom se všichni strhali, byli přepití, přejezení a přejásaní. Jsou o tom, abychom se potkali s rodinou, v klidu a pohodě, abychom si v tom všedním shonu aspoň na chvilku uvědomili, že život není jen o tom urvat co nejvíc, že vánoce nejsou soutěž o nejdražší a nejvelkolepější dárky, že je to hlavně doba setkávání a trávení času spolu. Letos mě zaujala jedna televizní reklama, kdy rodina řeší, co že to budou mít na štědrý den k večeři - každý má svůj návrh a maminka povídá, co takhle udělat si něco, co jsme ještě neměli a tatínek, pracně rozmotávající řetěz se žárovkami na stromeček odpoví: A co takhle vánoční pohodu? A o tom si myslím, že vánoce jsou, o té pohodě. Ne o tom trumfování se na sociálních sítích, kdo má to nej, ne o tom, že za plotem je tráva zelenější, ne o tom, že když to má soused, tak já to musím mít taky a lepší, vánoce přece nejsou žádná soutěž, vánoce by měly být o tom, že by se měl člověk na chvíli zastavit, být s lidmi, kteří k němu patří, zamyslet se nad tím, jak žijeme a jestli to takhle chceme a co můžeme udělat pro to, abychom žili líp a tím nemyslím jen hmotné zabezpečení ale líp tak nějak vnitřně, abychom se v našich životech cítili spokojenější a šťastnější. Takže klidné a pohodové vánoce všem!
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 12. 2018 10:51 | deprese

Děláte z nouze ctnost. Ani dnes se lidi nehoní a nevyhazují peníze oknem a mohou být v pohodě, protože mají peníze a nejsou třeba v exekuci.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 12. 2018 9:07 | Miki

Možná budu mít minusy. Přečetla jsem si článek. Sleduji co se děje o Vánocích a musím napsat, že svět se zbláznil. Jsem starší ročník a Vánoce v mém dětství byly o něčem zcela jiném. Tehdy neexistovaly současné technické vymoženosti a dárky byly víceméně praktické. Byla jsem šťastná když mi táta koupil v antikvariátu nějaké knihy - to byl nejkrásnější dárek. Je rozdíl kupovat dárky jednomu nebo dvěma dětem. My byli čtyři sourozenci , otec pracoval , maminka ne- byla nemocná . Učili jsme se skromnosti a v dospělosti se nám to vyplatilo. Vánoce nejsou o tom kdo dostane spoustu nejdražších dárků . Vánoce jsou o klidu a pocitu štěstí, že se celá rodina sejde ve zdraví , zazpívá si koledy ( někde se i pomodlí ) posedí spolu .... Možná jsem naivní a mám zcela jinou představu - ale mé vzpomínky na dobu dávno minulou jsou krásné . A ozdoby na stromeček? Hihi - vlašské ořechy se zabalily do staniolu , nebo nastřádaných lesklých papírků z bonbonier , maminka udělala domácí čokoládu do formiček a ta se také zabalila a pověsila na stromeček. Udělali jsme si řetězy z barevných papírů ... bylo to krásné . Dnes? to nejsou Vánoce - honička, blázinec, přejídání , vyhazování peněz z oken . Přeji všem kdo mne čtou krásné a klidné Vánoce, plné lásky, porozumění, zamyšlení a rozjímání o tom, jak udělat život lepší . I těm, kdo mi dají minusy :-D .
+25
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

11. 12. 2018 8:05 | HonzaV

Můj největší favorit na tohle téma je https://www.obi.cz/vanocni-dekorace/jedlove-sisky-prirodni-9-ks/p/5349790 - no nekup to!
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Jahn

manažer

Petr Fejk

manažer

Martin Jahn
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Petr Fejk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services