Očima expertů: Jak nebýt digitální otrok?

Ondřej Tůma | rubrika: Očima expertů | 5. 10. 2018 | 8 komentářů
Jsou pro vás technologie dobrý sluha, nebo zlý pán? Dokážete vydržet offline? Lidé ze světa ekonomie, podnikání, kultury, publicistiky a psychologie radí, jak se z mobilů a počítačů nezbláznit.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 10. 2018 21:52, czhunter

Občas (tak jedenkrát týdně) se přistihnu při čtení nějaké diskuze (v současnosti nejčastěji politicko-ekonomicko-migrantsk énebo analýzy Bitcoinu), najednou se zarazím a řeknu si:
"Chlapče, právě jsi strávil hodinu čtením úplných blbostí, nic se nedozvěděl, nic se nenaučil, jen se pobavil nad tím, jak na sebe nezajímavé anonymní postavičky navzájem slovně zvracejí".

Vždycky pak mám pocit, že právě k tomu tyto diskuze a sítě slouží - aby udržovali lidi v marnotratném utrácení času, který pak nebudou věnovat zlepšování svých schopností, učení se, navazování a udržování hodnotných vztahů - prostě ničemu, co by jim mohlo v životě nějak pomoct k většímu štěstí, vyšší mzdě, lepším vztahům ... nebo čemukoliv jinému.

Tak silný, abych tomu nepodlehl nikdy nejsem, ale už jsem ve fázi "uvědomění" a to je snad dobrá cesta (a když si vzpomenu, kolik hodin jsem strávil v mládí úplně zbytečnými a hloupými flamewary na fórech s lidmi, kteří mě vlastně vůbec nezajímají, tak je mi to až líto).

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

8. 10. 2018 18:24 | deprese

Jinak já se třeba na tv vůbec nedívám, takže moje děti taky nemají potřebu sledovat tv. Občas si mladší zapne tv tak na půl hodiny najde si přesně v historii na D co ji zajímá, má asi 2 pořady které občas sleduje o zvířatech Terčin zvířecí svět a pak si někdy pustí Šmouly večer, takže týdně max 2 hodiny dohromady.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 10. 2018 18:15 | deprese

Otázka jak z toho ven, hlavně je důležité jak ten čas na pc využijí, jestli to má nějaký smysl, to je podle mě základ. Vaši vnuci mohou například hrát bezduché hry nebo hru při které se naučí dobře anglicky. PC není špatný sám o sobě ani internet, špatné je jen použití.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 10. 2018 11:47 | MiniInvestor

Tomáš Studeník by potřeboval digitální detox jako prase drbání.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 10. 2018 5:37 | Jiří

"Otrok" může být dobrovolný, nebo otrok nedobrovolný. Dobrovolnému otrokovi závislost může dělat dobře, nemá pocit zotročení, pokud nepřeváží negativa ze zanedbání dalšího. Sítě jsou blahem pro klepny obojího pohlaví. Z pavlačí se přenesly k monitorům. Klepání je přirozeným sklonem člověka nadaného mluvou. Týká se primitivů, i vědců. Je to jako s gamblerstvím. Nedobrovolný otrok může být k otroctví přinucen jinou osobou, nebo svojí slabostí. Tu slabost nemůže překonat a je se sebou nespokojen. Podobné je to s přejídáním. Zmíněné gramofony nezotročují, produkují kulisu, je možná při poslechu jiná činnost. TV mnoho lidé už ale zotročila, bere hodně času. Je třeba zhodnotit co se sleduje v TV nebo na sítích, zda si tam jedinec jen žvaní, čtou se "zaručené rady", senzace, nebo rozšiřuje obzor. Omezení nezdravého vysedávání, zanedbávání pohybu, vzdělávání a komunikace s rodinou je nutné. Ne každý dokáže žít podle rozvrhu. Ambiciozní plánovač času intenzívně chatuje, intenzívně běhá, intenzívně studuje, intenzívně "odpočívá". Spontánnost a pocit svobody jsou pro většinu lidí potřebné. Já vnukům odměřuji čas u počítače, rodiče je trestají zákazy používání počítače. Vytváří se u nich však do budoucna způsob myšlení, které PC staví do pozice něčeho vzácného, co je jako slast, zakázané ovoce. Jak z toho ven?
JV
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 10. 2018 19:09 | deprese

Sociální sítě jsou laděny pro většinu, takže průměrného líného ne moc inteligentního konzumenta, který nic nevytváří, je to stejné jako program TV, seriály apod. a k tomu jsou reklamy. Nic ve skutečnosti zajímavého. Pokud chcete něco zajímavého, tak si musíte sám najít třeba skupinu, případně stránky psychologie a vyvinout určitou aktivitu. No a to už se nikomu nechce dělat. Kdyby lidé kupovali časopis o astrologii a ne Blesk, tak se vydává každý den časopis o astrologii. Vy opravdu nejste nijak manipulován, jen si musíte vybrat co chcete a na co se vykašlete.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 10. 2018 16:08 | czhunter

Máte naprostou pravdu.
Důležité je, že Váš "ale někdo" je mnohem víc než 90 % populace. A není to náhoda - je to výsledek mnohamiliardových sociálně-behaviorálních výzkumů, které ladí sociální sítě tak, aby na nich bylo hodně reklamy, a málo možností se vzdělat nebo poznat životního partnera (kdo se zamiluje, ten míň kouká na reklamy - kdo to potřebuje?) Ale nějaká malá šance (a příklady těch, kterým se to podařilo) samozřejmě být musí - i naděje je herní prvek, který udržuje uživatele u pravidelné konzumace komerčních sdělení.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 10. 2018 10:11 | deprese

Na sítích se můžete vzdělávat, vydělávat peníze, poznat životního partnera nebo lásku. Ale někdo holt ten čas neumí využít a jen ho ztrácí s lidmi kteří ho nezajímají jako vy.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 10. 2018 21:52 | czhunter

Občas (tak jedenkrát týdně) se přistihnu při čtení nějaké diskuze (v současnosti nejčastěji politicko-ekonomicko-migrantsk énebo analýzy Bitcoinu), najednou se zarazím a řeknu si: "Chlapče, právě jsi strávil hodinu čtením úplných blbostí, nic se nedozvěděl, nic se nenaučil, jen se pobavil nad tím, jak na sebe nezajímavé anonymní postavičky navzájem slovně zvracejí".
Vždycky pak mám pocit, že právě k tomu tyto diskuze a sítě slouží - aby udržovali lidi v marnotratném utrácení času, který pak nebudou věnovat zlepšování svých schopností, učení se, navazování a udržování hodnotných vztahů - prostě ničemu, co by jim mohlo v životě nějak pomoct k většímu štěstí, vyšší mzdě, lepším vztahům ... nebo čemukoliv jinému.
Tak silný, abych tomu nepodlehl nikdy nejsem, ale už jsem ve fázi "uvědomění" a to je snad dobrá cesta (a když si vzpomenu, kolik hodin jsem strávil v mládí úplně zbytečnými a hloupými flamewary na fórech s lidmi, kteří mě vlastně vůbec nezajímají, tak je mi to až líto).
+8
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

l / 100km
l / 100km
Kč / l
Kč / l
km

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Tomáš Sedláček

ekonom

Martin Kuba

politik

Tomáš Sedláček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Martin Kuba
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services