Kdy zaměstnavatel vyplácí prémie povinně, kdy ne. A musí dát všem stejně?

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 9. 5. 2018 | 16 komentářů
Kdy vám zaměstnavatel musí povinně vyplatit prémie? Kdy záleží čistě na jeho uvážení? Musí dostat všichni zaměstnanci na obdobné pozici stejně, nebo smí šéf dělat rozdíly? A máte nárok na stravenky? Odpovíme.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

7. 5. 2018 10:05, Altmann

V případě nenárokových prémií to často funguje tak, že pan podnikatel vám nařídí přesčas a o výplatě zjistíte, že vám ho vlastně zaplatil z vašich prémií.
Ještě že nejsem otrok podnikatele!

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 16 komentářů)

22. 12. 2021 18:02

Dobrý den,
Skončila jsem ve firmě v listopadu 2020, firma mi nedlužila výplatu, ale peníze za stravenkovou kartu,na kterou jsem dle smlouvy mela narok, kartu pak nechali zaslat až po více jak roce, tedy v prosinci 2021. Jednalo se zde jen o pár tisíc Kč, ale já sama jsem mého bývalého zaměstnavatele kontaktovala a upozornila jsem na to přinejmenším 3x (emailem i telefonicky).
Zajímá mě, jestli mohu žádat nějakou kompenzaci za roční zpoždění. Nevím jestli se v tomto případě jedná o nedodržení termínu, nebo se stravenková karta, nezapočítává jako součást mzdy?
Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 2. 2021 11:10 | Martina

Pokud zaměstnavatel nehodlá vyplatit nenárokovatelnou část mzdy tzv. osobní ohodnocení, na což má právo....musí udat důvod? Pokud ano, musí být písemná forma? Děkuji M
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

21. 12. 2020 10:00 | Růžena

Dobrý den,mám otázku marodila jsem celý rok od 1.1.2020do 18.12.2020 ,dostala jsem výpověď k 31.12.2020,,a každý rok před vánoci jsme obdrželi stravenky v hodnotě 1000kč,,chci se zeptat mám nárok na tuto odměnu,,děkuji,,odpověď prosím na email: krapkova.ruzena@seznam.cz
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 10. 2020 11:22 | Pavel

Jedná se tedy o diskriminaci na pracovišti
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 5. 2020 6:17 | Jiří Stěpán

Dobrý den,byl jsem 8 let vedoucím údržby na Měů. Po volbách mě sesadily s tím,že jsem špatně vedl skupinu a byly špatná výsledky.Nyní jsem kmenový zaměstnanec,ale na rozdíl od ostatních jsem už dvakrát bez prémií. Na dotaz proč bylo odpavězeno: Copa by chtěl. Je to správné? Děkuji
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

18. 12. 2019 13:21 | Lenka Lu.

Zdravím, sice je to starší článek, ale nemáte někdo tušení, jak to funguje v Německu? Tam je to sice regulováno, ale zase chybí klauzule o tom, že se prémie vyplácet musí. A když se teda vyplácet nemusí, proč je to regulováno? Jde mi z toho hlava kolem. Ale vypadá to na podobný princip v ČR i v Německu. https://prace.starke-jobs.com/vanocni-premie-firemni-benefity-weihnachtsgeld/
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 8. 2019 20:41 | Anna Ferkova

Jsem zamestnana na plny uvazek a sebrali mi stravenky I premie .Vzdy takrka bez duvodu .Dale bylo mi receno ze jsme spatne doplnili produkt do krabyc .Delali jsme to ctyri zamesnankyne ale premie a stravenky sebrali Jen me.Dale mistrova me stale urazi a ponizuje.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 8. 2019 20:37 | Anna Ferkova

Jsem zamestnana na plny uvazek a sebrali mi stravenky I premie .Vzdy takrka bez duvodu .Dale bylo mi receno ze jsme spatne doplnili produkt do krabyc .Delali jsme to ctyri zamesnankyne ale premie a stravenky sebrali Jen me.Dale mistrova me stale urazi a ponizuje.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 8. 2018 16:39 | fifi2311@seznam.cz

Můžou mi vzít prémie na trvalo když sem marodila?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

14. 8. 2018 16:38 | Jolana

Prosim vas máji právo mi vzít prémie když marodim.....na trvalo?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2018 13:56 | Pavel

Článek bych doplnil takto: ve firmě, kde působí odbory je třeba si přečíst kolektivní smlouvu. Pokud obsahuje i mzdové nároky a jsou zde stanoveny nějaké podmínky pak jsou mnohé benefity, osobní ohodnocení nebo prémie nárokové při splnění danných podmínek. Např. německé firmy jsou na tuto praxi zvyklé a pokud byly na počátku odbory razantní obsahuje KS veškerá mzdová pravidla.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

11. 5. 2018 0:03 | Arak

fajn článek. Takže pokud si založíte firmu, podaří se vám i mít zaměstnance, tak stejně nemáte možnost je ohodnotit dle výkonu který vy jako zaměstnavatel vidíte. Ne, vy je musíte hodnotit dle zákonů, nařízení. Jo, proč ne, ať si to každý zkusí. Je to opravdu sranda mít nad sebou zákonodárce, kteří vám vše určují...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 5. 2018 3:11 | JA.

Na podporu vašeho tvrzení. Pracuj v CEMBRIT a.s. V květnu jsem odpracoval co jsem hodin 182 měl a ještě sem byl v těch dvou svátcích 1 a 8 května 2017 výplat o 2370,-kc méně. V dubnu téhož roku sem odpracoval 172 hodin a peněz bylo více. Ještě sem rozbil nějaké výrobky. V tom dubnu. Takže plně souhlasím s tím vašim tvrzením.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 5. 2018 5:26 | Tarzan

Otrokář a prémie ?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 5. 2018 10:05 | Altmann

V případě nenárokových prémií to často funguje tak, že pan podnikatel vám nařídí přesčas a o výplatě zjistíte, že vám ho vlastně zaplatil z vašich prémií. Ještě že nejsem otrok podnikatele!
+12
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 5. 2018 7:23 | Dana

Doporučuji pídit se po kolektivní smlouvě. Jako brigádnici mi bylo řečeno, že na stravenky nemám nárok. Pak se mi dostala do ruky kolektivní smlouva, ze které vyplývalo, že nárok mám. Doplatili mi 9500!!!
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Petr Fejk

manažer

Petr Kratochvíl

producent a podnikatel

Petr Fejk
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Petr Kratochvíl
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services