Výpověď pro nadbytečnost: Kdy je oprávněná, kdy ne. A jak se bránit

Výpověď pro nadbytečnost můžete dostat jen z důvodů vymezených zákonem. Když šéf zkouší kličky a hledá způsob, jak se vás elegantně zbavit, nenechte si to líbit. Máme pro vás příklady z praxe s komentářem právníka. A návod, jak se bránit.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

6. 11. 2015 5:25, Tarzan

Bud odejdeš na dohodu,dostaneš 3 platy nebo paragraf 53 ...

+57
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 17 komentářů)

29. 4. 2022 16:38 | Karolina

Presne to same se stalo i me, nastup byl 10.11.2021 ukonceni 26.4.2022 z duvodu nadbytecnosti, zadne odstupne a jeste zustanu jako bezdomovec, byt patri agenture
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

2. 1. 2021 17:55 | Šárka

Dostala jsem výpověď pro nadbytečnost (poštovní dorucovatelka).Jsem z toho zoufalá,jsem totiž samoživitelka a pečují o postiženého 13 letého syna Vojtu.Hledám jak se bránit,,jsem přesvědčena že by to zaměstnavatel nemá právo.Být v dnešní době ještě bez práce je pro mě zničující.Musim být silná,syn mě potřebuje a potřebovat bude.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 8. 2020 10:53 | Petr

Mam vypoved pro nadbytečnost v připade onemocneni v ochrane lhute mam nárok na odstupné?
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 10. 2019 12:04 | Jaroslava

Pracovala jsem 11.let u soukromnika teď firma zkrachovala a já dostala výpověď pro nadbytečnost dva měsíce prům.platu a 3.mesice odstupného do dnešního dne jsm nedostala nic.Muzu se optat jak mám postupovat dál děkuji.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 8. 2019 9:44 | Milan

Dobrý den, pracuji v organizaci, kde má dojít ke snižování počtu zaměstnanců. Jelikož organizace zaměstnává i důchodce, chci vědět, zda-li při propuštění je tento stav nějak zobecněn. Lépe řečeno, jestli se zbavit zaměstnance nebo důchodce. Děkuji za info.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

13. 5. 2019 17:19 | Gabriela

obrý den, pracují ve firmě u které jsem zaměstnaná pod agenturou.Nyni firma které můj šéf dodává pracovníky tudíž i mě řekla že už agenturní zaměstnance nechce (protože ta firma krachuje),že nemá kam přidělit svoje kmenové zaměstnance,takže čekám na výpověď jen chci vědět zda mám nárok na odstupné když tam pracují 2 roky a to i přes to že mi můj šéf (z agentury)řekl že je možné abych do firmy přestoupila jako kmenový zaměstnanec,což se obávám toho že když vím že ta firma krachuje tak tam nechci nastoupit aby mě ve zkušební době propustili a já o to odstupné třeba tímto přišla.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 5. 2019 21:36 | Petr

Dobrý den, mám dotaz zda mě může zaměstnavatel propustit dříve než po uplynutí sjednané výpovědní lhůty,pokud mám nastoupit do nového zaměstnání až za dva měsíce?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

26. 3. 2019 13:11 | Jana Červenková

Mají nás nahradit automaty, výpověď dvouměsíční,bez odstupného.Smlouva HP na neurčito a ještě jsem ČID.Nabídli nám jinou práci.Co můžeme dě
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 8. 2017 20:55 | MilanMejla

Prosím tedy o radu zda má agentura právo na takové jednání a opravdu mi může dát takovýmto způsobem výpověď za jedno cigáro na parkovišti, které ani nemělo nic společného s mistem výkonu práce ...Prosím o radu jak mohu dál postupovat. Děkuji
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 8. 2017 20:52 | MilanMejla

Dobrý den, pracuji přes prac.agenturu v Holandsku a dostal jsem se do situace kdy mi volá zastupující manager mého, který byl v té době na dovolené a sdělil mi, že mi agentura dává výpověď a že se mám i vystěhovat z ubytovacího zařízení, které mi zprostředkovala. Když jsem se ho zeptal jaký je důvod tak mě odkázal na kancelář v NL ve Venray. Nikomu jsem se už ale nedovolal ani hned druhý den ráno. Pouze na pobočku v Olomouci a tam mi řekli, že se mám vrátit zpět do ČR a že v současné době s tím nemůže nic dělat. Tudíž mi nezbylo nic jiného než se na vlastní náklady vrátit do Olomouce a skusit to vyřešit tam. Teď už je to cca měsíc a ještě jsem ani neobdržel žádné vyjádření, důvod ukončení ani výpověď. V Olomouci mi později bylo řečeno, že v systému má uvedeno pouze rozhodnutí o ukončení z důvodu porušení ubytovacího řádu a konkrétně za kouření mimo vyznačené prostory (parkoviště).
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 5. 2017 17:21 | ina

Omlouvám se za chyby, mělo tam být pro nadbytecnost emočním stresu, podřadnější práci
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 5. 2017 17:21 | ina

Omlouvám se za chyby, mělo tam být pro nadbytecnost emočním stresu, podřadnější práci
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

31. 5. 2017 16:54 | ina

Dostala jsem výpověď pro návštěvnost, v mém věku 54 let, to pro mě byl šok. Ředitel po me chtěl do druhého dne rozhodnutí zda příjmů navrhovanou práci s polovičním platem nebo skončím. V tom časovém a měsíčním předu jsem podepsala podrobnější práci s polovičním platem. Teď po týdnu mi vše dochází a chtěla bych to ukončit. Mám stále nárok na odstupné? Děkuji za odpověď
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 3. 2017 14:33 | vosák

Článek je dosti zavádějící... Běžná praxe je má k zákoníku práce daleko, takže vás "pro nadbytečnost" klidně vyhodí (nebojte, odstupné dostanete :)) a na to samé místo přijmou někoho jiného (klidně i hned následující měsíc). Můžete se snažit své stanovisko obhájit, ale na výpovědi to nic nemění... Pokud se budete soudit tak nutno konstatovat, že kdo hledá spravedlnost, ten najde pouze právo... a to je velký rozdíl - na výpovědi se nic nezmění a vy jen zaplatíte soudní poplatky...
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2017 13:00 | anonym

Dostala jsem neopravnenou vypoved psychicky jsem s toho na dne nejsem nejmladsi co mam delat
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 2. 2016 10:49 | jan novák

Nekolik let jsem dělal ve firmě mechanika jako zaměstnanec a že dne na den mi bylo řečeno,že od zítra půjdeš na živnostenský list nebo té výhodime.kup si auto nářadí a kámen.připadá mi to jako vydírání
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

6. 11. 2015 5:25 | Tarzan

Bud odejdeš na dohodu,dostaneš 3 platy nebo paragraf 53 ...
+57
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2024

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jiří Rusnok

ekonom a politik

Václav Hrbek

podnikatel, Alpine Pro

Jiří Rusnok
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů
×
Václav Hrbek
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 2 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services