Tomáš Prouza: O bankách a lidech

Tomáš Prouza | rubrika: Komentář | 5. 3. 2013 | 14 komentářů
Minulý týden přinesl tři zásadní bankovní zprávy – Česká spořitelna vykázala rekordní zisk, nové banky získaly milion klientů a ministr Kuba v zoufalé snaze najít pro ODS alespoň nějaké pozitivní téma vytáhl do boje proti poplatkům za úvěry.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

5. 3. 2013 3:17, Miroslav

Spořitelna vykázala rekordní zisk, na kterém jsem se částečně podílel i já. Letos již ne. Váhal jsem poměrně dlouho, ale ke konci ledna jsem, po zhruba 35 letech, odešel. Neplatil jsem sice na poplatcích mnoho, kolem 120 Kč měsíčně, dnes mne poplatky přijdou max. do 20 - 30 Kč měsíčně. Úspora více jak 1 000 Kč za rok. A to je už přece jen částka, která stojí za povšimnutí. Hlavně dnes, kdy služby a energie poměrně dosti vzrostli. A to nemluvím o potravinách. Takže každá koruna, kterou je možno ušetřit, je dobrá. Je však pravda, že nové banky a záložny nemají takový servis jako velké banky (zvlášť v menších městech, o vesnicích ani nemluvě), ale postupně se to bude jistě zlepšovat.

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 14 komentářů)

6. 5. 2013 13:10 | cml11

Přirovnání starých bank k obtloustlým slepicícím je docela vtipné. Jen si nejsem jistý, že je správně chápána definice oné tloušťky. Nové banky jsou totiž štíhlé především v tom, že jejich vnitřní procesy jsou ještě relativně jednoduché a jejich provoz méně náročný na obsluhu. To je ale z velké části dáno především jednoduchým portfoliem služeb a "čerstvým" informačním systémem. Jenže obojí časem nabobtná, zastará, přijdou potřeby inovace, šití horkou jehlou a je prakticky jen otázkou času kdy i ty nové, momentálně efektivní, banky nabalí dostatek balastu a patřičně1 ztěžknou.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 3. 2013 14:50 | KMih

Milý Antiprouzo, práci pana Prouzi znám osobně, takže nespoléhám na internet. A dle mého aktuální pracovní pozice pana Prouzy hovoří o tom, že tento člověk je vzdělaný, inteligentní a s přehledem, který má málokdo. A pokud máte pocit, že každý kdo se ozve, pokud je nesmyslně obírán např. bankou, je volič pana Zemana, pak jste na omylu. Osobně jsem značně nespokojená jak s průběhem tak s výsledkem voleb, ale bohužel s tím moc nenadělám. Ostatně komu jsem v posledních volbách dala hlas (ano, jsem žena) je mou osobní věcí. K tomu kadeřníkovi - u své kadeřnice nechci nic zdarma, protože vím, že svou práci dělá dobře a ráda jí za ni zaplatím, stejně tak komukoliv dalšímu, kdo svou práci dělá dobře. A konečně k novým a starým bankám: staré banky jsou jako tlusté slepice, které špatně nesou a to právě proto, že jsou tlusté - moje babička takovou podřízla a byla dobrá polívka. Banku nepodříznu, jen ji změním a vyberu si tu, která mi nabízí to co opravdu potřebuji a ne hromadu čehosi, co ani nevyužiji, ale nemám možnost si vybrat dle svého.
Mějte se hezky a nesuďte lidi tak rychle.
KMih
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 3. 2013 7:12 | ppetr1

dalsich 50kc mesicne muzete ziskat pri prechodu na eTarif u CEZu. rovnez jsem letos zdrhnul od Ceske sporitelny po temer 30 letech.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

6. 3. 2013 1:12

"Mají plánovanou počáteční ztrátu z důvodu nalákání nových klientů, kterou později chtějí obrátit v zisky navýšením cen. Jen je otázka proč teď některé nové banky napadají ty staré banky, když sami nenabízejí ani stejné množství služeb ani stejnou kvalitu."
Bohužel to myslíš úplně vážně... Prostě co se týče peněz, tak lidi chcou zůstat hloupí. Je to tak pohodlné, že.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2013 22:22 | Antiprouza

Vážený KMihu, lidé mají svůj morální profil a taky své omezené znalosti. Ten morální profil i znalosti jasně vyplynuly ze smyslu článku. Je nepodstatné co jste si kde jinde přečetl. Ten kdo věří tomu co najde na netu je bláhový naivka. Každý článek je jen tak moudrý jako jeho pisatel. Takže zapomeňte na to, že víc článků s chválou znamená moudrost. Troufám si tipnout, že jste volil Zemana na hrad. Je to jako byste šel k holiči a stěžoval si že si od Vás vzali 55 korun za mytí a 100 za střihání a vy jste přece mytí chtěl zadarmo a za stříhání jste chtěl dát 155 korun. Jedna věc je, že chcete něco zadarmo a druhá věc je že podnikání stojí na kapitálu a na zisku. Tam kde Vám něco nabízejí ZADARMO je riziko, že Vás někdo chce obrat. Vy si opravdu myslíte, že nové banky vznikají proto, aby prodělávaly? Mají plánovanou počáteční ztrátu z důvodu nalákání nových klientů, kterou později chtějí obrátit v zisky navýšením cen. Jen je otázka proč teď některé nové banky napadají ty staré banky, když sami nenabízejí ani stejné množství služeb ani stejnou kvalitu. Je to pouhá demagogie. Jen nechápu proč Vám to píšu, vždyť Vy jste už teď přesvědčený o své "pravdě". Pracujte na vzdělání a přeju Vám aby Vám jednou klapky z očí odpadly. Banky mají tolik problémů kvůli neplatičům, že byste si měli vážit toho, že ty české ty problémy ustály a místo toho se navážíte do poplatku, který je nepodstatný, protože pokud někdo zařídí aby ten poplatek zmizel, tak se v té samé výši objeví v úrocích. Tak proč taková bitva? Jediný kdo vyhraje budou právníci, kteří si vezmou poplatky ať vyhrají nebo prohrají. A pokud oberete akcionáře, tak těmi jsou i nadace, důchodci přes fondy a nakonec poškodíte i ekonomiku v zemi pokud by měly banky vážnější problém. Jen všemu škodíte a nic nechápete. Je to populistická bublina, na které chtějí určití lidé v rozporu s morálkou zbohatnout. A pisatel článku to ještě zhoršuje jako by nerozuměl tržní ekonomice, morálce, ani smyslu bank a jejím dopadům na ekonomiku. A taky si neuvědomujete, že za těmi "nenasytnými" bankami jsou zase jen peníze Vašich příbuzných, kteří si koupili fondy nebo rovnou akcie. Lidé nebudou bohatší, když jeden bude obírat druhého. Bohatší budete, když budete méně psát na netu a více vlastních peněz použijete jako kapitál a něco co jiní chtějí vyrobíte. A jsem zvědavý jak pak budete nabízet své zboží nebo služby zadarmo....
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 3. 2013 20:48 | KMih

Vážený Antiprouzo, než cokoliv vyslovím, zjistím si alespoň základní informace a o panu Prouzovi, jich např. na netu najdete více než dost. Pan Prouza rozhodně není soudruh a podnikání má zažité a to velmi velmi úspěšně a s tím je samozřejmě spojeno i to Vámi zmiňované zaměstnávaní lidí. Je hloupé někoho nazývat soudruhem, jen proto, že jsem sám lenoch a nic si o dotyčném nezjistím. Článek nepovažji ani za populistický, ani sobecký, ale Váš příspěvek je plný zvláštní zášti. Navíc osobně poplatek za "účet", který reálně ani neexistuje je opravdu svinstvo a je dobře, že se lidé ozývají.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 3. 2013 3:17 | Miroslav

Spořitelna vykázala rekordní zisk, na kterém jsem se částečně podílel i já. Letos již ne. Váhal jsem poměrně dlouho, ale ke konci ledna jsem, po zhruba 35 letech, odešel. Neplatil jsem sice na poplatcích mnoho, kolem 120 Kč měsíčně, dnes mne poplatky přijdou max. do 20 - 30 Kč měsíčně. Úspora více jak 1 000 Kč za rok. A to je už přece jen částka, která stojí za povšimnutí. Hlavně dnes, kdy služby a energie poměrně dosti vzrostli. A to nemluvím o potravinách. Takže každá koruna, kterou je možno ušetřit, je dobrá. Je však pravda, že nové banky a záložny nemají takový servis jako velké banky (zvlášť v menších městech, o vesnicích ani nemluvě), ale postupně se to bude jistě zlepšovat.
+11
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2013 18:32 | Antiprouza

Jasné jsou jeho komentáře, a populistické s komunistickým nádechem taky. Proto se líbí lidem, kteří jsou chudí a chtějí něco z daní ostatních a věci zadarmo. Každá firma má přece právo v konkurenčním prostředí nabízet výrobky a služby za jakékoliv ceny. Kdyby mělo být vše levné nebo zadarmo, tak už sedíme opět v komunismu. A kdyby z morálního důvodu neměly být ceny vysoké, tak proč umělci a sportovci mají vysoké příjmy? Zkuste poctivě podnikat a vydělat. Možná zjistíte, že rizika, které budete muset snášet např. v recesi budou tak silné, že bez vyšších cen v dobách hojnosti nebudete mít šanci přežít v dobách recese. Pak nebudete mluvit o zbytečných poplatcích. Každá banka musí předem naplánovat zisk i na pokrytí rizik. Je jedno jestli ho nazvete poplatkem nebo úrokem, je to jen slovíčkaření. Jak by ty banky přežily, kdyby netvořily dostatečný zisk na obrovské množství "hodných" dlužníků co jim nesplácí podle smlouvy? Banky si díky konkurenci neřeknou víc než potřebují. Víte, že v recesi objem neplacených úvěrů je větší než zisk banky v konjuktuře? A absolutní výše zisku která je ohromující je velká jen kvůli velikosti těchto firem a ne kvůli přehnanému zisku. Banky mají z bilanční sumy zisk něco přes 1 procento a v recesi jim neplatí lidé v objemu několika procent a oni to musí ustát. Předpokládám, že o tom moc nevíte. Buďme rádi za dnešní ziskové banky. Když byly státní zkrachovaly všechny jestli si vzpomínáte. Vůbec netušíte jaká pohroma by padla na ekonomiku země, kdyby banky zkrachovaly a nikdo je nenahradil.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 3. 2013 13:14 | brzy

Mobilních čísel je též více než je obyvatel republiky. Tak jaképak divení. Ne tedy že bych všechny účty využíval, ale mám cca 5 účtů (firemní, 2x spořící, osobní atd.)
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 3. 2013 11:22 | Důchodce

Chápu, asi jste zneuznaný kolega páně Prouzy, proto taková reakce. Nemohu s vámi souhlasit. Komentáře pana Prouzy jsou vždy srozumitelné a jasné každému čtenáři. A o tom to je.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2013 10:11 | Antiprouza

Pokud si "Soudruh" Prouza nedokáže uvědomit co dělá kapitalismus kapitalismem a trh trhem, tak si dovoluji mu připomenout, že je to kapitál a tržní podmínky. Soudruh Prouza začne rušením poplatků a bude pokračovat tím, že bude chtít rohlíky zdarma, nájem zdarma a nakonec bude chtít jak soudruh Kuba vyvlastnit majetek a rozdat ho lidem. Měli byste raději jít pracovat a možná zkusit sami podnikat nebo zaměstnat lidi místo hloupých populistických a sobeckých řečí.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2013 10:07 | asd

Ta informace o tom, že nové banky nabrali milion klientů je značně nafouklá. Problém je v tom, jak ty banky ty klienty počítají a co to vlastně klient je. Některé banky totiž nekonsolidují klienty pro všechny statistiky a ten samý klient, když má více produktů, bývá započítáván mnohonásobně. Další švindl, který banky používají je ten, že když má banka dceřiné společnosti (téměř každá má), zpravidla lichvařské půjčovny, tak vykazuje počet klientů součtem svého portfolia i portfolia těchto dcerek. Protože když se podíváte na čísla každé banky, tak každá loni vykázala růst počtu klientů, ale jak je to možné, když v ČR máme jen 10 mil. lidí …
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

5. 3. 2013 8:19

Prouza není Partners už hoooodně dlouho.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

5. 3. 2013 7:42 | Vít Suchý

Cituji pana Prouzu - :"velmi, velmi nepovedený pokus o penzijní reformu"...
Upřímně - považuji to za poněkud nešťastné prohlášení p. Prouzy....
Jsem tedy zvědav, co bude obsahem důchodového doporučení Partners vůči potencionálním 20% trhu II.pilíře, který si Partners vytýčili vstupem do penzijní společnosti Allianz ovládnout...
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Zdeněk Tůma

ekonom a politik

Jaroslav Vostatek

ekonom

Zdeněk Tůma
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Jaroslav Vostatek
ÚSPĚŠNOST
100,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services