Očima expertů: Divočina na trhu spotřebitelských úvěrů! Je čas zasáhnout?

Ondřej Tůma | rubrika: Očima expertů | 20. 4. 2012 | 8 komentářů
Měl by stát víc regulovat trh nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů? Zeptali jsme se ekonomů Pavla Sobíška a Tomáše Prouzy, advokáta Tomáše Sokola a mnoha dalších osobností nejen ze světa financí.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

20. 4. 2012 8:14, MoB

Regulovat výši úroků, RPSN, cokoliv... ne. Stanovit a vynucovat dodržování jasných pravidel pro poskytovatele půjček... ano. Bohužel právě ve stanovování pravidel a vynucování jejich dodržování náš stát totálně selhává, takže to nahrazuje záplavou zákonů, předpisů, norem, které určují a omezují kdeco a kterými se stejně nikdo neřídí. Myslím, že to synci nahoře nedělají moc dobře... vlastně to kurví kde to jenom jde.

+4
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 8 komentářů)

22. 2. 2021 11:35 | loanoffer22

Do you need this cash for business and to clear your bills? Then send us an email now for more information Contact Us whatspp Number +91 892 949 0461 Mr Abdullah Ibrahim
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

3. 2. 2013 13:09 | Ota Pacovský

jak?Formou nějakého referenda,diskuse a pod.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

22. 4. 2012 21:24 | Michal Kára

To jako myslíte, že když bude sazba nad 10% lichva, tak všichni, kdo dnes půjčují za 15% budou najednou půjčovat těm samým lidem za 10%? :D Nehledě na problém "Jak určit, co je to ta úroková sazba.", který není až tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

21. 4. 2012 9:27 | jiřina

Za 1.Republiky byla úroková sazba nad 10% lichva.Dokud budou existovat rozhodčí doložky,dokud bude smlouva napsaná 3mm.písmem,dokud budou dealeři postávat i před ubytovnami socek a psychiatrickými léčebnami,dokud vám odmítnou firmy dát papír o bezdlužnosti i přesto,že jste zaplatili,dokud vám z dluhu pár kaček seberou dům,dokud vám na stížnost odpovědný úřad odpoví vyhýbavě /spíše obtěžujete/,dokud nebudou lhůty na odblokování účtu i přesto,že je situace vyjasněná atd atd.bude špatně.Je to ale takový byznys,že to jen tak nebude.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 4. 2012 19:28 | Slávka

Nemyslím,že by bylo potřeba něco regulovat,ale dát tomu pevná pravidla.Nejzákladnější je,přesná,jasná,lidem srozumitelná formulace podmínek,za kterých je půjčka poskytována. Jinak si myslím,že se do nesolventnosti zaručeně v některém období života dostane téměř každý,kdo splácí hypotéku.Odhadnout vývoj příštího roku je ošidné.Odhadnout,jak na tom budu během příštích 20,30 let je nemožné.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 4. 2012 10:04 | petr.m.

samozřejmě, že každá násilná regulace je v demokratickém státě minimálně diskutabilní, každý svéprávný člověk nese svou zodpovědnost. přestože VŠ-vzdělaný učitel, mám dvě osobní zkušenosti, které mně možná doživotně poznamenaly a o nichž se domnívám, že by stát mohl mít možnost zasáhnout i se zpětnou platností. před 12 roky (bylo mi 35 let) jsem podepsal bratrovi své bývalé ženy u notáře smlouvu o půjčce 3OO tis. bylo to pod vysokým psychickým tlakem, protože jsem tak činil,ze strachu o rodinu. bohužel ani toto nepomohlo a rodina se z popudu manželky ihned poté rozpadla.já se psychicky zhroutil, musel jsem se odstěhovat k rodičům a více jak rok jsem nebyl schopen rozumně uvažovat. nějakou dobu jsem byl bez práce a nemohl švagrovi splácet. asi po roce se u nás objevil exetutor s doklady o současné výši dluhu s úroky 1,5 milionu. někdy od roku 2004 mám exekuci na mzdu v maximální výši a před několika měsíci činil dluh 6 milionů. 300.000 je už splaceno a já kvůli té několikamilionové výši nemůžu ani požádat o insolvenční řízení, protože bych musel brát tak 50tis měsíčně. nezbývají mi žádné prostředky, abych mohl zaplatit advokáta, protože jinak než soudně se toho asi nezbavím. druhá zkušenost mně vlastně přimněla reagovat a napsat Vám, protože to jsou pokuty za černé jízdy pražskou MHD, kterou v té věci zastupuje p. T.Sokol a který tím pádem není nestranný posuzovatel. Jeho názor naprosto odpovídá tomu, kolik mu tato činnost nese. necelých deset let po uskutečněných černých jízdách (v té době byla pokuta 200,0 Kč) mi přišly exekuční výměry na 6 pokut po 12tisícich. nebyl jsem si žádných pokut vědom a po komplikovaném pátrání jsem od centrálního registru obyvatelstva dostal potvrzení, že pokuty byly uděleny na OP, v té době již několik měsíců nahlášený jako odcizený, protože mi tehdy 2x vykradli auto. bohužel jsme ale také zjistili, že jsem podepsaný na dokladech převzetí oznámení o pokutě a tím pádem už není rozhodující, že jsem černé jízdy neměl já. ona oznámení totiž přišla přesně v době při rozpadu rodiny, kterou zmiňuju výše a já jsem z důvodu psychického zhroucení možná ani nevěděl, co přebírám, natož podat ihned odpor. o podobné situaci se psalo v "peníze cz." nedávno. měla by existovat možnost státu, některé specifické situace ovlivnit a to i zpětně.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 4. 2012 8:14 | MoB

Regulovat výši úroků, RPSN, cokoliv... ne. Stanovit a vynucovat dodržování jasných pravidel pro poskytovatele půjček... ano. Bohužel právě ve stanovování pravidel a vynucování jejich dodržování náš stát totálně selhává, takže to nahrazuje záplavou zákonů, předpisů, norem, které určují a omezují kdeco a kterými se stejně nikdo neřídí. Myslím, že to synci nahoře nedělají moc dobře... vlastně to kurví kde to jenom jde.
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

20. 4. 2012 0:48

Když se budou všichni chovat racionálně, bude polovina lidí bez práce. Tak třeba finanční weby...Většina článků na nich je o ničem, jsou napsané z donucení splnit článkovou kvótu. Tento článek je typickým příkladem. Když z tohoto důvodu přestanu Peníze.cz navštěvovat (teda nejen já, že), inzerenti přestanou platit reklamu a Peníze.cz zkrachují.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Splátky úvěru

% z měsíčních výdajů

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Martin Roman

manažer, ČEZ

Tomáš Matějček

podnikatel, Miton

Martin Roman
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů
×
Tomáš Matějček
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 0 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services