Patrik Nacher: Poplatek za předčasné splacení úvěru? Absurdní!

Ondřej Tůma | 28. 1. 2012

Server, který provozuje, proslavila anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek. Velké banky ji bagatelizovaly, ukázala však, že i drobní střadatelé můžou být slyšet. PATRIK NACHER v exkluzivním rozhovoru popisuje, jak se mění postavení českých bankovních klientů.

Diskuze

29. 1. 2012  |  20:17

Mě stačí 2 následující citáty. A lidé co je pronesly jsou dle mého opravdu odborníci v oblasti bankovnictví. To že něco chápete jinak, neboť to vyučuje současný vzdělávací systém je už jiný problém. Prostudujte si pořádne nějakou knihu o peneněžích od pana Rotbarda.

"Při peněžní interakci mezi dvěma fyzickými osobami není možné nafouknout objem cirkulujících peněz v oběhu pomocí půjček, a to proto, že věřitel nemůže půjčit to, co sám nemá. Banky to však dělat můžou. Jen komerční banky a fondy můžou půjčovat peníze, které vyrobí tím, že je někomu půjčí."
Prof. Irving Fisher, ekonom, z jeho knihy "100 % peníze" (1935)

"Moderní bankovní systém vyrábí peníze z ničeho. Tento proces je možná nejvíce ohromující kejklířský kus, který byl kdy vynalezen. Bankovnictví bylo počato v nespravedlnosti a narodilo se v hříchu. Bankéři vlastní Zemi. Vezměte jim ji, ale ponechejte jim moc vytvářet peníze, a pohybem pera, vytvoří dost peněz, aby si ji koupili zpět. Vemte jim tuto velkou moc a veškeré velké bohatství, jako je i to moje zmizí, pak bude existovat lepší i šťastnější svět pro život. Ale pokud chcete být i nadále otroci bankéřů a platit si náklady svého vlastního otroctví, nechte bankéře pokračovat ve vytváření peněz a ovládání úvěru."
Sir Josiah Stamp, prezident banky "The Rothschild Bank of England" a druhý nejbohatší muž Anglie 20. let, při proslovu na univerzitě v Texasu 1927.

A k vašemu příkladu, protože nejste banka nemůžete půjčovat peníze, které nemáte.
Pomocí multiplikační tvorby vkladů, vlastně půjčují banky dluhy.

+3
Líbí
Nelíbí
Reagovat

28. 1. 2012  |  12:38  |  Michal Kára

Přesně tak. Navíc banka má s úvěrem i fixní náklady, takže pokud jí splatíte úvěr třeba v polovině, tak pro ni klidně může být ztrátový. Pan Nacher studoval bankovnictví nejspíš na Plzeňských právech, když tohle neví :)

-6
Líbí
Nelíbí
Reagovat

Další příspěvky v diskuzi 45 komentářů

28. 1. 2012  |  12:45  |  chk

opravdu nechapu tu stvanici proti bankam. pokud by nacher vedel, jakym zpusobem funguji financni toky, rozhodne by se nedivil, ze je nejakej poplatek za predcasnou splatku. on byt v kuzi banky, mluvil by jinak. a takovej clovek vyklada jak se maji zkrachovali obycejni lide starat o penize, pred celym narodem v televizi. zvlastni. mel by zadat alespon o mesicni praxi v bance.
ceskej clovek je stejne zvlastni. na jednu stranu narika a stezuje si, jak ho banky okradaji, a na druhou stranu nevnima, ze ceska banka nema zadny problemy. v dnesni dobe! a nacher jeste do rozhovoru dela, ze nechape ten rozdil mezi nami a zahranicim. to je jednoduchy. vubec totiz nevi, jak funguje financnictvi v zahranici. ale to musi davat takhle najevo? obycejny clovek mozna zaplesa a zaviska radosti. pokud ma tento server takove cile, splni je i rozhovorem s leklou rybou...
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

28. 1. 2012  |  12:38  |  Michal Kára

Přesně tak. Navíc banka má s úvěrem i fixní náklady, takže pokud jí splatíte úvěr třeba v polovině, tak pro ni klidně může být ztrátový. Pan Nacher studoval bankovnictví nejspíš na Plzeňských právech, když tohle neví :)
-6
Líbí
Nelíbí
Reagovat

28. 1. 2012  |  11:16  |  benzin

Ano maji to vlastne vsechny banky a absurdni to neni. U jinych typu smluv nemate casto vubec zadnou sanci od ni odstoupit. Napr. velke mnozstvi realitnich kancelari za odstoupeni od smlouvy uctuji 10% z kupni ceny. Predcasne splaceni totiz neni nic jineho nez predcasne ukonceni smluvniho vztahu.
Navic pro banku z toho skutecne vyplyvaji jiste naklady. I oni si ty penize pujcili na nejaky urok, takze neprichazji jenom o zisky.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

28. 1. 2012  |  11:07  |  Pavel

Sankce za předčasné splacení úvěru mají téměř všechny banky. Jen Poštovní ČSOB mě nabídla (právnická osoba, Zelená úsporám) hypotéku bez tohoto poplatku (splacení japonskými penězy) ovšem za vedení hypotéčního účtu si brala 500/měsíc. Takže je to jedno jak Vás oškubou.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat

28. 1. 2012  |  07:24  |  FMach

Ano je to tak GE Money má tento poplatek ve svém arzenálu. Dejte si bacha.
  0
Líbí
Nelíbí
Reagovat
5/5

Vložit komentář

Čtenáři také navštívili

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK