ODS: Kdo páchá přestupky, přijde o dávky v hmotné nouzi

Monika Veselíková | rubrika: Co se děje | 24. 10. 2018 | 7 komentářů
Rušení nočního klidu nebo poškození cizí věci. Kdo spáchá podobný prohřešek třikrát během jednoho roku, bude bez dávek. Pokud návrh poslanců ODS, o kterém dnes jedná vláda, projde, začnou nová pravidla pro výplatu dávek v hmotné nouzi platit v polovičce příštího roku.
ODS: Kdo páchá přestupky, přijde o dávky v hmotné nouzi

Osoby, kterým příjmy a celkové sociální a majetkové poměry neumožňují uspokojení základních životních potřeb ani na nejnižší úrovni, jsou podle zákona v hmotné nouzi. Aby stát těmto lidem pomohl nepříznivou životní situaci překonat, vyplácí dávky v hmotné nouzi: příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc.

Kdo a kolik

Kolik Čechů se bez dávek pomoci v hmotné nouzi neobejde a jak se počet příjemců měnil v čase, napoví statistiky ministerstva práce. Jejich přehled si můžete projít v našem článku:

Kolik lidí čerpá dávky?

Kdo v hmotné nouzi není?

Zároveň zákon vymezuje okruh osob, které i přes tíživou finanční situaci za osoby v hmotné nouzi považovat nelze, a proto ztrácí na dávky nárok. Nejčastěji jde o osoby, které prokazatelně neprojevují snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním: v zaměstnání, jako OSVČ nebo se alespoň nepřihlásí jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce. Další překážkou pro výplatu dávek v hmotné nouzi je zanedbání povinné školní docházky. V takových případech samozřejmě ztrácí nárok na dávku rodiče, kteří docházku ratolesti do školy nezajistí.

Nyní chtějí poslanci ODS okruh lidí, kteří z pohledu zákona v hmotné nouzi ani přes nízké příjmy a špatné sociální a majetkové poměry nejsou, rozšířit. O dávky má konkrétně přijít ten, kdo trvale překračuje zákon a dopouští se přestupků, které obtěžují a komplikují život lidem v sousedství. „Pokud se většinová společnost skládá na pomoc ohroženým skupinám spoluobčanů, oprávněně očekává, že tato pomoc bude využívána k účelu, pro který je určena, a že se její příjemci budou chovat v souladu s právním řádem a v obecné rovině i v souladu s pravidly slušného a ve společnosti obvyklého chování,“ stojí v důvodové zprávě Petra Fialy, Zbyňka Stanjury a dalších.

Třikrát a dost

Návrh zákona cílí hlavně na osoby, které překračují zákony opakovaně. Úřady práce proto mají výplatu dávek stopnout, jen pokud se člověk daných přestupků dopustí třikrát během dvanácti měsíců. Odebrání dávky navíc nebude trvalé, bez peněz od státu má být hříšník pouze tři měsíce. Seznam přestupků, za které se budou dávky odebírat, vypadá následovně:

  • Přestupky proti veřejnému pořádku: veřejné pohoršení, rušení nočního klidu, maření vykázání ze společného obydlí, znečištění veřejného prostranství nebo znevažování úřední osoby
  • Přestupky proti občanskému soužití: ublížení na zdraví nebo na cti, výhružky
  • Přestupky proti majetku: drobné krádeže, podvody, poškozování cizí věci, zpronevěry

Kromě výš uvedených přestupků se má odebrání dávek v hmotné nouzi týkat také podmínečně odsouzených. Pro lidi s podmínkou ale bude stopka pro výplatu dávek delší – šest měsíců. Dvanáct měsíců se pak mají bez dávek obejít nepodmíněně odsouzené osoby, které ještě nenastoupily k výkonu trestu.

Anketa

Hmotná nouze jen pro slušné. Jak se vám ten nápad líbí?

Prevence, nebo trest?

Podle občanských demokratů jsou nová pravidla pro osoby v hmotné nouzi motivací, do jisté míry i prevencí. Odborníci ale v novince vidí spíš dvojí trestání. „Systém hmotné nouze se u nás v posledních letech vinou zákonodárců de facto rozpadl. Aktuálně jsou tisíce domácností bez jakékoli podpory, přestože nemají žádné příjmy. Návrh novely, kterou přichystali poslanci ODS, je proto zcela asociální, a jde proti smyslu pomoci v hmotné nouzi. Různým skupinám lidí, které mohou být populisticky vnímané jako problémové, odebírá možnost čerpat podporu úplně. Trestá je podruhé a zcela nesmyslně. Místo aby sociální politiky státu lidem v krizové životní situaci pomáhaly s návratem do společnosti, definitivně je odsuzují ke ztrátě bydlení, bezdomoví a práci na černo, která se pro ně stává jediným dostupným příjmem,“ hodnotí návrh ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček.

Přílišné tvrdosti zákona mají podle poslanců ODS zamezit obce. Ty budou disponovat pravomocí přiklepnout dávku tomu, kdo si ji i přes porušování zákonů zaslouží. V praxi ale může takové pravidlo působit opačně. „Pokud mají obce v odůvodněných případech rozhodovat, komu dávky vyplatit lze, a komu nikoliv, půjde o další nástroj vytlačování sociálně vyloučených lidí z obcí,“ předvídá Martin Šimáček.

S navrhovanými změnami nesouhlasí ani Ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle MPSV si poslanci ODS neuvědomují dopady, které bude jejich návrh na osoby v hmotné nouzi mít. Ministerstvo práce naráží například na půlroční stopku pro osoby s podmínečným trestem. „Jelikož dnes většina zaměstnavatelů požaduje čistý trestní rejstřík, je záznam vážnou překážkou pro uplatnění se na trhu práce. Vyjmout tuto skupinu osob z možnosti čerpat pomoc v hmotné nouzi a odkázat je tak z hlediska příjmů jen na šedou či černou zónu ekonomiky, nelze hodnotit jako motivační nebo preventivní opatření. Předložená úprava by naopak možnost vést řádný život řadám osob velmi znesnadnila,“ uvedlo ministerstvo v připomínkovém řízení.

Úvodní fotka: Profimedia.cz

Stát kontra chudí

„Obce ani stát si nevědí rady, nedokážou dlouhodobě uplatnit politiku vedoucí k sociálnímu začleňování. Občas se sice najde výjimka, obecně ale vidíme hlavně řadu špatných rozhodnutí.“ Tak Martin Šimáček z IPSI před časem zhodnotil sociální politiky tuzemských politiků.

Jak si stát vyrábí vlastní chudé

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 10. 2018 10:48, tiffany

Princip je v pořádku, ale... nějak nechápu, proč by pro podmíněně odsouzené měl platit jiný režim, než pro ostatní, to je snad úlet, nebo snaha dostat ty lidi do vězení co nejrychleji ? Nesmysl. U odsouzených před nástupem trestu souhlas, ztíží jim to vyhýbání se trestu. Jinak odebrání dávek není trest v právním slova smyslu, je to ztráta nároku na něco, prostě nesplňování podmínek pro výplatu dávky (vést život bez páchání určitých přestupků). Jde o vyjmenované přestupky, které výplatě dávek překáží, nejde o plnění nějakých dalších povinností, pro splnění podmínek nároku není třeba vyvíjet jakékoliv další úsilí. Pro pochopení věci doporučuji povinné bydlení v blízkosti občanů pobírajících dávky alespoň jeden měsíc.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

15. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 10 komentářů

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

O takzvanou superdávku budou moct žádat lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční možnosti projdou majetkovým testem. Známe podrobnosti.

Dávky v hmotné nouzi. Kdo má letos nárok a na jaké

12. 1. 2024 | Gabriel Pleska

Dávky v hmotné nouzi. Kdo má letos nárok a na jaké

Jak fungují příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc?

Stačí vám 111 Kč na den? Banka si vyzkoušela, jak žijí chudí Češi

10. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 20 komentářů

Stačí vám 111 Kč na den? Banka si vyzkoušela, jak žijí chudí Češi

Vyjít každý den přesně se 111 korunami na osobu – tak znělo zadání pokusu, do něhož se zapojilo třicet zaměstnanců České spořitelny. Cílem bylo vžít se na pár dní do situace klientů... celý článek

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

31. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě letos nebude. Ministr Marian Jurečka ale připomíná, že chudší rodiny můžou využít jinou pomoc státu. Dají se za ní koupit školní potřeby,... celý článek

Špatně počítáte. Úřad po výtce zpřesnil výpočet dávky na bydlení

14. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Špatně počítáte. Úřad po výtce zpřesnil výpočet dávky na bydlení

Úřady práce upravily výpočet doplatku na bydlení. Jeho výše se odvíjí od takzvaného obvyklého nájemného. A podle analýzy ombudsmana každý druhý úřad vycházel při výpočtu dávky ze špatných... celý článek

Partners Financial Services