Návod pro zaměstnance: Jak vyplnit daňové přiznání krok za krokem

Jiří Hovorka | rubrika: Jak na to | 26. 3. 2019 | 15 komentářů
Poslední dny zbývají na odevzdání daňového přiznání k dani z příjmů za loňský rok. Přinášíme průvodce pro zaměstnance, kteří navíc pronajímají byt.
Návod pro zaměstnance: Jak vyplnit daňové přiznání krok za krokem

Termín pro podání daňového přiznání se blíží. Kdo nemá daňového poradce, má přiznání odevzdat nejpozději 1. dubna – což je příští pondělí. Hodit se může následující průvodce určený zaměstnancům (průvodce pro OSVČ jsme vydali už dřív). A nejvíc těm, kteří mají ještě příjem z pronájmu.

Náš vzorový příklad počítá s příjmy fiktivní paní Hlaváčové. Její průměrný měsíční příjem byl v roce 2018 stejný jako průměrná mzda v české ekonomice ke konci loňského roku, tedy 33 840 korun. K tomu pronajímá byt za 10 tisíc korun měsíčně, na tyto příjmy uplatňuje výdajový paušál ve výši 30 procent.

Od daňového základu si odečítá úroky zaplacené na hypotéku a platby na životní pojištění. Čerpá daňovou slevu na jedno dítě a slevu za umístění dítěte do školky.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

První strana

Na první straně daňového přiznání se vyplňují údaje o plátci a daňovém přiznání. Postupně vyplníte, k jakému finančnímu úřadu podle místní příslušnosti přiznání podáváte, doplníte DIČ a rodné číslo a typ přiznání. Ve většině případů půjde – tak jako u paní Hlaváčové – o přiznání řádné.

Opravné přiznání se podává, když jste řádné přiznání už odevzdali, ale ještě před uplynutím lhůty pro jeho podání jste zjistili, že v něm máte chybu. V takovém případě zaškrtnete dvě varianty zároveň – tedy řádné a opravné přiznání. Dodatečné přiznání se podává, když zjistíte po lhůtě pro podání řádného přiznání, že vaše daň nebo daňová ztráta má být jiná, než jakou jste přiznali nebo vám správce daně vyměřil.

Dál vyplníte, že jde o přiznání za rok 2018 a zadáte údaje o sobě – jméno, adresu; můžete uvést i telefonní číslo či e-mailovou adresu.

Adresa na řádcích 19 až 22 se vyplňuje jen v případě, že se vaše současná adresa liší od adresy, na které jste bydleli ke konci roku 2018.

Další řádky na první straně jsou určené především pro cizince. Kontaktní údaje na řádcích 23 až 28 vyplňuje jen ten, kdo v Česku nemá trvalou adresu, ale zdržuje se tu.

Daňové přiznání pro zaměstnance. Krok za krokem s. 1.

Příloha

Z první strany přeskočíme na pátou stranu přiznání paní Hlaváčové. Jde o přílohu číslo 2, ve které se vyplňují příjmy z nájmu.

Nahoře paní Hlaváčová zaškrtne, že uplatňuje výdajový paušál. Do příslušných kolonek pak zadá celkové roční příjmy a od nich odečte 30 procent (výše paušálu) na nákladech. Výsledkem bude daňový základ z příjmů z nájmu, ten budete potřebovat pro další výpočty.

Pokud budete používat některý z interaktivních formulářů, zadáte do něj jen příjmy a výdajový paušál, formulář pak za vás všechno spočte a automaticky doplní do příslušných kolonek.

Daňové přiznání pro zaměstnance. Krok za krokem, příloha 2

Druhá strana

Vezměte si k ruce potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (je třeba ho k přiznání přiložit), které vám vystavil zaměstnavatel. Na druhé straně přiznání z něj budete opisovat, a to v prvním boxíku. V druhém boxíku pak sečtete daňové základy ze zaměstnání a z pronájmu.

Na řádcích 46 až 53 je místo pro odečitatelné položky. Paní Hlaváčová platí hypotéku na bydlení a na životní pojištění platí měsíčně 650 korun. Od banky má potvrzení o zaplacených úrocích v roce 2018, od pojišťovny má potvrzení o placení životního pojištění. Všechna tato potvrzení přidá k daňovému přiznání jako přílohu. Na řádcích 47 až 49 z nich opíše částky, které mu sníží daňový základ.

Na řádku 54 je součet odečitatelných položek, na dalších dvou řádcích je daňový základ po jejich odečtení. Následuje vypočtená daň z tohoto konečného základu. Ta je před uplatněním daňových slev. Paní Hlaváčová nemá příjmy přesahující čtyřnásobek průměrné mzdy, daň se jí tak nezvyšuje o solidární „přirážku“ (řádek 59).

Daňové přiznání pro zaměstnance. Krok za krokem, s. 2.

Tip!

Nejčastější chyby v daňovém přiznání podle Finanční správy:

  • Špatně uplatněné odčitatelné položky a slevy na dani – například školkovné uplatněné v maximální možné výši, ačkoliv reálně byla zaplacena nižší částka.
  • Lidé započítávají slevy a zvýhodnění, i když na ně nemají nárok – například úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem.
  • Chybně uplatněná sleva na manželku nebo manžela – nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky nebo manžela. Slevu lze uplatnit, pokud vyživovaná manželka/manžel neměla vlastní příjmy přesahující za daný rok 68 000 Kč. Těmito příjmy se rozumí úhrn všech vlastních příjmů nesnížený o daňové výdaje, tj. hrubý příjem.
  • Často také lidé špatně uplatňují slevu na dítě. Nejčastější chybou je uplatnění jednoho dítěte oběma rodiči.
  • Lidé zapomínají přiznání podepsat a odevzdat i všechny povinné přílohy.
 

Třetí strana

Tady je prostor na uplatnění daňových slev. Paní Hlaváčová kromě základní slevy na poplatníka využije ještě slevu na jedno dítě a slevu za školku. Základní sleva na poplatníka patří na řádek 64 a je 24 840 korun. Sleva za školku patří na řádek 69a, paní Hlaváčová za dceru platí 500 korun měsíčně, za rok tedy uplatní slevu 6000 korun. Zaplacení školkovného doloží finančnímu úřadu potvrzením ze školky. Na řádku 70 je prostor pro dílčí součet slev. Na řádku 71 se od vypočtené daně z konce druhé strany odečte výše slev.

V dalším boxíku paní Hlaváčová vyplní údaje za dítě, na které uplatňuje slevu. Sleva na jedno dítě v roce 2018 dělá 15 204 korun = řádek 72. Na řádcích 73 a 74 se počítá výše uplatněné slevy a daň po uplatnění slevy. Daň není nulová, daňový bonus tak paní Hlaváčová nedostane a na řádcích 75 až 77 bude nula.

Šestý boxík se paní Hlaváčové netýká – je určený těm, kdo podávají dodatečné přiznání.

V sedmém boxíku zjistí, jestli bude daň doplácet, nebo má po uplatnění slev a odečitatelných položek přeplatek. Z potvrzení o příjmech od zaměstnavatele opíše na řádek 84 souhrn sražených záloh na daň. Další daňové srážky paní Hlaváčová nemá, na řádku 91 tak odečte od své skutečné daňové povinnosti z řádku 74 výši zaplacených záloh a zjistí, že má přeplatek ve výši 1875 korun.

Daňové přiznání pro zaměstnance. Krok za krokem, s. 3.

Čtvrtá strana

Poslední strana přiznání. Vyplníte počet příloh, vlastním podpisem potvrdíte, že zadané údaje v přiznání jsou pravdivé (boxík údaje o podepisující osobě je určený pro daňové poradce, kteří přiznání podávají za někoho jiného) a v případě paní Hlaváčové vyplníme ještě žádost o vrácení daňového přeplatku.

Daňové přiznání pro zaměstnance. Krok za krokem, s. 4.

Kalkulačka: pokuta za pozdě podané daňové přiznání

Do kdy podat daňové přiznání za rok 2020? A jak se počítají sankce, když nestihnete ani v prodlouženém termínu? Tady je podrobný přehled.

Další kalkulačky

Držíte se udržitelnosti?

Držíte se udržitelnosti?

Generali Česká pořádá soutěž SME EnterPRIZE, která oceňuje udržitelné podnikání. Přihlásit se můžete do 5. dubna.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2019 9:51, czhunter

Děkuji za "lidský" návod jak vyplnit tento "nelidsky" psaný zbytečně dlouhý formulář - ještě že jen jednou za rok.

+6
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 4. 2019 15:40, petka

Dobry den,mam doraz..V roce 2016 se my narodila dcera tak jsen byla na materske jen do roku 2018,, pak jsem sd za evidovala 27.12.2018 a porad jsem na UP ale nedavno jsem nastoupila do prave ale byla jsem tam jen tyden mala za mnou brecela a pritel musel chodit do prace ale jsem porad na UP mam narok na dane?A jak jsem nastoupila do prace tak jsem ram podavala papiry na dane ,,tak jsem stoho trochu mimo dekuji za odpoved :)

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

19. 3. 2024 | Petr Kučera

Nejčastější chyby v daňovém přiznání. Neděláte je taky?

Jaké chyby v přiznání k dani z příjmů fyzických osob jsou nejčastější? Připravili jsme přehled podle zkušeností pracovníků finančních úřadů a ohlasů čtenářů.

Pozor na falešný přeplatek, varuje finanční správa

14. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Pozor na falešný přeplatek, varuje finanční správa

Finanční správa upozorňuje na podvodné telefonáty, takzvaný vishing, které se v těchto dnech ve velkém šíří po celé České republice. 

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

11. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nejasnosti u DIPu. Pozor na daňové potvrzení a přesuny peněz

Poskytovatelé dlouhodobého investičního produktu nemají povinnost oddělovat příspěvky zaměstnance a zaměstnavatele. To může přinést komplikace při ročním potvrzení pro daňové účely.... celý článek

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

5. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ, Petr Kučera | 1 komentář

Daňové přiznání musí podat nejen podnikatelé. Limit se zvedl

Kdo musí podat daňové přiznání? Z jakých příjmů se platí daň? Kdy musí vyplnit přiznání i zaměstnanec a kdy se mu to vyplatí, přestože to není jeho povinnost? Tady je přehled.

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Partners Financial Services