Daňové změny: Hlaste i osvobozené příjmy, využijte vyšší slevy…

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 3. 1. 2016
Které daňové změny už platí pro příjmy za rok 2015, které začnou platit pro příjmy za rok 2016 a které zatím vláda nestihla prosadit? Projděte si přehled hlavních novinek týkajících se fyzických osob-nepodnikatelů.
Daňové změny: Hlaste i osvobozené příjmy, využijte vyšší slevy…

Nový rok nepřináší v porovnání s předchozími lety výraznější daňové změny (pomineme-li novinky týkající se jen podnikatelů jako kontrolní hlášení u DPH nebo – stále ještě neschválená – elektronická evidence tržeb). Částečně i proto, že některé původní plány nestihly vláda či Ministerstvo financí připravit – například nahrazení „dočasné“ solidární daně klasickou progresivní sazbou pro lidi s nejvyššími příjmy.

Z už dříve schválených novinek si dejte pozor na tu, která se týká už příjmů za rok 2015 a naplno se projeví právě v následujících týdnech: Lidé musí nově oznamovat finančnímu úřadu i příjmy, které jsou osvobozeny od daně, pokud přesáhnou pět milionů korun. Typicky tedy velké dědictví a dary, prodej uměleckých sbírek nebo třeba cenných papírů (po třech letech).

Drobných příjmů a běžných rodinných transakcí se tato oznamovací povinnost netýká, stejně jako třeba změn zapisovaných do katastru nemovitostí, do něhož má finanční úřad přístup. Povinnost je nutné splnit do konce lhůty pro podání daňového přiznání, tedy standardně do začátku dubna následujícího roku.

Za nesplnění povinnosti hrozí pokuta až do výše patnácti procent z částky neoznámeného příjmu – tedy vlastně náhrada daně. Tak vysoká by byla ovšem jen tehdy, pokud člověk nesplní povinnost ani v náhradní lhůtě po vyzvání finančního úřadu. Pokud tak učiní hned po výzvě úřadu, může pokuta dosáhnout deseti procent. A pokud tak učiní sice po termínu, ale ještě před vyzváním z úřadu, klesá možná sankce na 0,1 procenta z částky neoznámeného příjmu.

Víc peněz pro rodiče

Příjemné změny čekají opět na rodičeDaňová sleva na dítě od roku 2016 s největší pravděpodobností opět stoupne. Pro první dítě v rodině sice zůstává na 13 404 korunách ročně, ale u druhého dítěte se zvýší o sto korun měsíčně na 17 004 korun ročně, u třetího a každého dalšího dítěte pak o tři sta korun měsíčně na 20 604 korun ročně.

Na postupném zvyšování se vládní koalice shodla, přesto si rodiče musí počkat. Ministerstvo financí a vláda si totiž neohlídaly termíny tak, aby Parlament stačil novelu schválit ještě do konce roku. Přinejmenším ve výplatě za první měsíce roku si tak zaměstnanci uplatní slevu až zpětně v ročním zúčtování daně prostřednictvím zaměstnavatele nebo (jako je běžné u podnikatelů) v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2017. Ministr Andrej Babiš (ANO) ale říká, že po účinnosti novely bude vyšší sleva zohledněna již v měsíčních zálohách.

Slevu, oficiálně zvanou daňové zvýhodnění na vyživované dítě, zvýšila vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL už pro uplynulý rok. Za druhé dítě si rodič – počínaje příjmy za leden 2015 nebo v daňovém přiznání za rok 2015 – může odečíst z daní o 200 korun měsíčně více, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více než za rok 2014. Rodina se dvěma dětmi si tak oproti předchozímu roku polepší až o 2400 korun, se třemi dětmi o 6000 korun.

Maximální výše takzvaného daňového bonusu – 60 300 korun – se nemění. Bonus se vyplácí lidem, kteří uplatňují daňové zvýhodnění na vyživované dítě a dostanou se poté do „záporné daňové povinnosti“. Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak získat peníze navíc. Bonus mohou využít jen lidé, kteří měli v kalendářním roce příjem minimálně ve výši šestinásobku minimální mzdy – pro příjmy za rok 2015 se tato hranice zvyšuje na 55 200 korun.

Zvyšování daňové slevy na vyživované dítě

 

Rok 2014

Rok 2015

Rok 2016

Rok 2017

Sleva na první dítě

13 404 Kč

13 404 Kč

13 404 Kč

13 404 Kč

Sleva na druhé dítě

13 404 Kč

15 804 Kč

17 004 Kč

19 404 Kč

Sleva na třetí a každé další dítě

13 404 Kč

17 004 Kč

20 604 Kč

24 204 Kč

I nadále tuto slevu nemohou využít osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ) uplatňující takzvané výdajové paušály. Výjimkou jsou přivýdělky k zaměstnání – pokud je součet dílčích základů daně s paušálními výdaji nižší než polovina celkového daňového základu.

Vláda už dřív slíbila, že slevu zvýší ve třech krocích, růst by teda měla i od roku 2017. Roční sleva by pak u druhého dítěte dosáhla 19 404 korun, na třetí a další dítě 24 204 korun.

Také za rok 2015 mohou rodiče využít další dárek od současné vlády a snížit si daň o takzvané školkovné. Tedy o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Maximální výše této slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2015 se tedy roční limit zvyšuje na 9200 korun, pro rok 2016 stoupne na 9900 korun.

Změna při převodu nemovitostí

Od dubna 2016 se pak mají změnit pravidla pro bývalou daň z převodu nemovitosti, nyní nazývanou daň z nabytí nemovitých věcí. Pokud vládní návrh stihne schválit Parlament, má ji nově platit kupující.

Podle dosavadní úpravy hradí daň z nabytí v zásadě prodávající, možná je ale i dohoda o tom, že ji zaplatí kupující. Druhá strana obchodu je pro stát ručitelem za zaplacení daně. Vládou schválená novela má nyní zrušit také toto ručení.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Prodej a nákup nemovitosti 2016: Chystá se změna. Daň z nabytí (převodu) zaplatí vždy kupující

16. 12. 2015 | Vladimír Zuzák | 28 komentářů

Prodej a nákup nemovitosti 2016: Chystá se změna. Daň z nabytí (převodu) zaplatí vždy kupující

Ještě před pár lety neměli zákonodárci na tak velkou změnu úplně odvahu. Daň z převodu nemovitosti sice přejmenovali na daň z nabytí nemovitých věcí, ale povinnost platit nechali na... celý článek

Novinky pro podnikatele: Sociální pojištění v roce 2016

30. 11. 2015 | Petra Dlouhá | 9 komentářů

Novinky pro podnikatele: Sociální pojištění v roce 2016

Kolik zaplatíte za sociální pojištění v roce 2016? Minimální zálohy se zvyšují. Peníze.cz přinášejí přehled všeho důležitého: cifry platné pro rok 2016, pravidla, novinky i návod, jak... celý článek

Novinky pro živnostníky. Zálohy na zdravotní pojištění v roce 2016 rostou

25. 11. 2015 | Petra Dlouhá

Novinky pro živnostníky. Zálohy na zdravotní pojištění v roce 2016 rostou

Peníze.cz přinášejí ucelený přehled o zdravotním pojištění v roce 2016 pro každého, kdo v rámci hlavní nebo vedlejší činnosti podniká. Připomínáme pravidla a upozorňujeme na novinky.... celý článek

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

13. 11. 2015 | Ondřej Tůma | 33 komentářů

Očima expertů: Množte se, stát vám dá slevu

Za měsíc a rok se možná bude platit sociální pojištění podle toho, kolik kdo státu vychovává budoucích poplatníků. Rodičům s více dětmi sociální pojištění klesne, bezdětní a lidé, kteří... celý článek

Přehled. Když důchodce vydělává: Na co dát pozor, s čím počítat

28. 7. 2015 | Petra Dlouhá | 1 komentář

Přehled. Když důchodce vydělává: Na co dát pozor, s čím počítat

Prostý fakt, že pobíráte starobní důchod, ještě neznamená, že musíte přestat pracovat. Starobní důchodce, který je při síle a při chuti, může klidně vydělávat. Jaká pro něj platí pravidla... celý článek

Partners Financial Services