ETF: Ne všechny burzovně obchodované fondy kopírují index

Daniel Tácha | rubrika: Když se řekne | 22. 10. 2016
Klasické podílové fondy, nebo fondy burzovně obchodované, takzvaná ETFka? Toť předmět vášnivých sporů mezi investory. Pro ETF hovoří nižší pořizovací náklady, pro klasické fondy větší pohodlí investorů a levnější náklady na zajištění proti měnovému riziku. Inteligentní investor ale spory nevyhledává, hledá obchodní příležitost u obou typů fondů.
ETF: Ne všechny burzovně obchodované fondy kopírují index

V posledních letech získaly burzovně obchodované fondy (ETF) mnoho příznivců především kvůli své transparentnosti, rychlé obchodovatelnosti, nízkým celkovým nákladům a pestré nabídce produktů. V současné době můžete pomocí ETFek investovat do různých tříd aktiv, pokrýt téměř všechny myslitelné regiony, země či sektory. ETFka se prostě stala nebezpečnou konkurencí pro klasické podílové fondy. U naprosté většiny burzovně obchodovaných fondů není cílem překonat trh, ale co nejvěrněji jeho výkonnost kopírovat.

„Burzovně obchodované fondy většinou jen kopírují portfolia významných burzovních indexů, už delší dobu se mezi nimi ale dají najít i aktivně spravovaná portoflia, která mohou překonat výkonnost trhu. Portfolio manažeři těchto ETF sami vybírají tituly, u nichž se očekává růst tržní ceny,“ upozorňuje ale ředitel nizozemské brokerské společnosti DeGiro Gijs Nagel.

Co je ETF

Exchange Traded Funds, burzovně obchodované fondy, nabízejí stejně jako otevřené podílové fondy možnost investování do většího množství rozlišných titulů a nástrojů kapitálového trhu prostřednictvím nákupu jednoho cenného papíru. V praxi to vypadá tak, že si investor přes brokera nekupuje akcie jedné firmy, ale akcie fondu, který v portfoliu mixuje akcie více firem. S ETF lze na rozdíl od podílu v klasickém fondu obchodovat jako s kteroukoli akcií. Tradičně ETF kopírují některý z burzovních indexů, neindexové ETF bývají zaměřeny na určitý sektor, region, komoditu nebo dluhopisové nástroje a do svého portfolia pořizují kromě akcií jednotlivých společností také deriváty, futures kontrakty a obligace. Na rozdíl od klasických podílových fondů ETFs zpětně neodkupují od zákazníků jejich podíly, ty jsou předmětem obchodování na burze, a tak je cena ETF určována nabídkou a poptávkou, která se mění prakticky neustále v průběhu celého obchodního dne. 

K dosažení tohoto cíle přitom v praxi není zapotřebí výhradně proaktivní vyhledávání atraktivních akciových titulů, v případě ETF klidně postačí udržovat v portfoliu pouze ty tituly, které patří do sledovaného indexu, a vynechat z nich ty, které za to z různých důvodů „nestojí“. V případě aktivně spravovaných ETF se tak například často vynechávají ty cenné papíry, jejichž váha je ve sledovaném indexu zanedbatelná a jejich nákup by náklady na ETFko zvyšoval. Svým způsobem jde o vybrání toho „nejvýhodnějšího“ z indexu, respektive trhu.

„Celková nákladovost aktivně řízených ETF fondů se pohybuje mezi 0,6 a 0,7 procenta. U pasivně řízených ETFek stejného zaměření činí většinou kolem 0,4 procenta ročně. V případě klasických podílových fondů je to okolo 1,8 procenta za rok. A to ještě při zohlednění těch mezinárodních. Na tuzemské fondy jsou náklady ještě vyšší,“ chválí ETFka generální ředitel DeGiro Gijs Nagel a dodává: „ETFka nyní mohou investoři obchodovat s DeGiro bez jakýchkoli poplatků, v nabídce je až 700 produktů zcela zdarma.“.

Na trhu jsou také sektorové ETF. Nejčastěji se jedná o ETF složená z koše cenných papírů nejlépe reprezentujících sledovaný sektor – finanční, biotechnický, energetický, jak libo. Zároveň jsou zkonstruována ETF i na vybrané regiony popřípadě konkrétní státy. Neobvyklé nejsou ani pákové ETF, které na rozdíl od klasických ETF reflektují vývoj vybraných indexů či sektorů s mnohem větší citlivostí.

Nejobvyklejšími ETF ovšem ale stále zůstávají klasické indexové ETF, které jsou složeny z cenných papírů klíčových burzovních indexů.

Kromě akciových ETF trh nabízí také komoditní ETF, které podílníkům umožňují participovat na pohybu určité komodity od zemědělských produktů po drahé kovy. Na rozdíl od indexových ETF tedy nejsou složené z akcií, ale z futures či jiných kontraktů. Pro investory tak prostřednictvím komoditních ETF, které se obchodují stejně jednoduše jako akcie, vzniká zajímavá alternativa v komparaci s jinak obtížnějším obchodováním na samotných komoditních trzích jako NYMEX, či COMEX.

Oblíbené jsou také měnové ETF, které kopírují vývoj vybraných měn. Nejčastěji jsou tyto fondy konstruované tak, že obsahují futures na vybranou měnu nebo přímo hotovostní depozita sledované měny. Existují pochopitelně také ETF, které sledují více měn.

Na co dát pozor

Při nákupu ETF musí investor počítat s poplatkem brokerovi za zrealizování obchodu. Platí přitom, že ETF nebývají na rozdíl od klasických podílových fondů zajištěné proti kurzovému riziku. Při nepříznivém vývoji se tedy za jistých okolností jinak podstatně levnější ETFka můžou náklady vyrovnat běžnému podílovému fondu.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

9. 4. 2024 | Martin Mašát

Růst akcií trhá rekordy. Jak se daří podílovým fondům?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu, jak za posledních dvanáct měsíců a jaká je jejich dlouhodobá výkonnost? celý článek

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

Co říkáte na současné nastavení dlouhodobého investičního produktu? Je správné jeho daňové zvýhodnění? Jak hodnotíte první nabídky na trhu z pohledu poplatků? A co by se mělo u DIPu... celý článek

Nejlepší podílový fond letos vydělal 19 %. Žebříčky za čtvrtletí

4. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Nejlepší podílový fond letos vydělal 19 %. Žebříčky za čtvrtletí

Průměrný český investor zaznamenal v podílových fondech za posledních dvanáct měsíců zhodnocení okolo 14,8 %. Ukazuje to Index českého investora CII750, sestavovaný analytiky společnosti... celý článek

Partners Financial Services